Odwieczny dylemat wszystkich kupujących mieszkania z przeznaczeniem inwestycyjnym – rynek pierwotny czy może wtórny? Aby dobrze wybrać, należy poznać atuty obydwu, wówczas łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję.
Dzisiaj dostęp do informacji jest tak szybki, że z reguły poszukując mieszkania z przeznaczeniem inwestycyjnym- pod wynajem, powinniśmy od razu wiedzieć czy kupimy je na rynku pierwotnym czy wtórnym. A jednak pojawiają się wątpliwości i nie wszyscy są w stanie szybko zdecydować, po które z mieszkań sięgnąć. Na co zatem zwrócić uwagę?
Czym się różni mieszkanie z rynku pierwotnego, od tego na wtórnym?
Podstawowa różnica pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym jest taka, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z nowym mieszkaniem od dewelopera. Druga opcja to mieszkanie „używane” – wcześniej zamieszkiwane, co do zasady. Rozważając zakup nieruchomości w stanie deweloperskim (nowe mieszkania w Śródmieściu w większości można nabyć w takim standardzie) mamy gwarancję, że wszystko co znajduje się w mieszkaniu jest nienaruszone, bo oddane do użytkowania pierwszemu właścicielowi. W przypadku nabycia nieruchomości z drugiej ręki, niestety tak nie jest, a stan lokalu może wymagać np. przeprowadzenia remontu. Niesie to za sobą pewne konsekwencje, z którymi powinniśmy się liczyć kupując na rynku wtórnym.
Zalety mieszkań kupionych pod wynajem na rynku pierwotnym
Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, możemy być pewni jednego – nie musimy przeprowadzać remontu, który jest czasochłonny i kosztuje. Zostaje nam jedynie wykończenie i wyposażenie a to zupełnie inny punkt wyjścia. Często też deweloperzy dla inwestorów poszukujących mieszkań inwestycyjnych, przewidują gotowy produkt – wykończony, oddawany w postaci „pod klucz”. Ponadto, kupując nowe mieszkanie w Śródmieściu mamy pewność, że deweloper musiał spełnić wszelkie wymogi, jakie go obowiązują i wynikają z ustawy deweloperskiej. Dzięki temu mamy prawo czuć się bezpieczniej już od momentu podpisania umowy.
Atuty mieszkań z rynku wtórnego
Poszukując mieszkania w konkretnej okolicy lub nawet w dokładnie wskazanym miejscu, szybciej je znajdziemy na rynku wtórnym niż pierwotnym. Nie zapominajmy, że kupując mieszkanie używane, możemy trafić na takie, które wymaga tylko kosmetycznego remontu a zatem szybciej będziemy mogli je wynająć. Zaś biorąc pod uwagę zakup nowego mieszkania w Śródmieściu, musimy liczyć się z czasem potrzebnym na wykończenie i wyposażenie, zanim zacznie przynosić zysk. Poza tym, przy mieszkaniu z rynku wtórnego, mamy szansę sprawdzić wcześniej, jakich sąsiadów przyjdzie nam spotkać za ścianą. To też istotne dla przyszłych najemców, których możemy zapewnić o miłym sąsiedztwie tuż obok.
Jak kształtują się ceny mieszkań inwestycyjnych?
Obecnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym są zbliżone. Wszystko przez fakt bezpieczeństwa, jakie daje lokowanie kapitału w nieruchomościach. Ostatecznie dla inwestorów najważniejsza pozostaje lokalizacja. Atrakcyjne położenie lokalu ma wpływ na jego rentowność.
Więcej artykułów
Nieruchomości luksusowe – czy warto inwestować w ekskluzywne mieszkania?
Idealne miejsce relaksu i pracy: Jak wybrać domek ogrodowy?
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego