
Tynki strukturalne cieszą się ogromną popularnością i są przeważnie wykorzystywane do wykończenia zewnętrznej części elewacji. Coraz częściej spotyka się je jednak również we wnętrzach. Zapewniają ładny wygląd, a ich nakładanie wcale nie jest tak trudne, jak może się to wydawać. Jak to zrobić, by efekt zapierał dech w piersiach? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy wpis.
Najważniejsze jest podłoże
Żaden materiał wykończeniowy nie będzie się odpowiednio trzymał ściany, jeśli podłoże nie zostanie przygotowane we właściwy sposób. Niezależnie od tego, czy stosujemy tyn strukturalny na zewnętrznej elewacji, czy wewnątrz domu, musimy zrobić wszystko, by podłoże było wolne od zanieczyszczeń i zagruntowane odpowiednim preparatem. Wyrównanie chłonności podłoża jest niezwykle ważne, bo pozwala na równomierne schnięcie tynku, co ma ogromny wpływ na jego wygląd.
Warto trzymać się zasady, która mówi, że cała elewacja powinna być wykonywana na materiałach jednego producenta. Jeśli więc kupujemy tynk firmy X, powinniśmy zaopatrzyć się w klej i grunt od tego samego producenta. Daje to zdecydowanie najlepsze efekty i pozwala uniknąć kłopotów. Podłoże gruntujemy dopiero w momencie, gdy tynk wewnętrzny lub klej do styropianu jest całkowicie suchy. Dzięki temu uzyskamy najlepszą przyczepność i poprawimy właściwości tynku dekoracyjnego.
W jaki sposób przeprowadza się nakładanie tynków strukturalnych?
Tynki strukturalne kupić można w kilku odmianach, największą popularnością cieszą się baranek i kornik. Różni ich struktura i sposób zacierania. Baranek zacierany jest ruchami kolistymi, kornik natomiast podłużnymi. Oba rozwiązania różnią się też wielkością ziaren, a wybór tak naprawdę zależny jest od preferencji każdego inwestora. Chcąc kupić dobry tynk strukturalny, warto odwiedzić stronę https://www.adeco.shop/pl/c/Tynk-strukturalny-baranek/597 i wybrać rozwiązanie dostosowane do własnego gustu.
Do nałożenia tynku potrzebujemy szpachelki, pacy stalowej i plastikowej oraz odrobiny dobrych chęci. Nakładanie przeprowadzamy, wykorzystując stalową pacę, która służy również do ściągania nadmiaru materiału. Kolejnym krokiem jest zacieranie tynku pacą plastikową. W przypadku baranka wykonujemy ruchy okrągłe, jeśli zdecydowaliśmy się na efekt kornika, konieczne są podłużne pociągnięcia.
Musimy pamiętać, że tynk dość szybko przesycha, dlatego najlepiej sprawdza się układanie w dwie osoby. Jedna nakłada gotową mieszankę, druga zajmuje się wyłącznie zacieraniem. Ten sposób jest zdecydowanie najszybszy i zabezpiecza nas przed zbyt szybkim przesychaniem materiału.
Więcej artykułów
Prefabrykowane wiązary dachowe — rewolucja w konstrukcji dachów
Ocieplenia celulozą wdmuchiwaną
Sztuka cięcia – jak wykorzystać potencjał brzeszczotów do piły taśmowej?