Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak układać płytki heksagonalne?

płytki

Płytki do łazienki czy kuchni to piękna ozdoba, jedna z najważniejszych kwestii w stylistyce całego domu. Płytki mogą być różne, kwadratowe, a także nieregularne lub cięte w kształt heksagonu. Te ostatnie mogą być ciekawe i pozostawiać pole do wielu ciekawych aranżacji.

Czym są płytki heksagonalne? Jak układać takie płytki?

Płytki heksagonalne to po prostu takie, które mają kształt heksagonu. Oznacza to, że przedstawiają sześciokąt o sumie miar równych 720 stopni. Heksagon wygląda nieco jak plaster miodu, co może dawać bardzo ciekawe pole do kreacji w aranżacji wnętrz. Jednocześnie ułożenie płytek heksagonalnych stanowi wyzwanie, dlatego warto wcześniej zaznajomić się z internetowymi wskazówkami w tym temacie. Ogólnie, kładzenie kafelek ułatwią porady z Glazurnik-katowice.pl. Odpowiednie położenie płytek na ścianie w łazience lub kuchni to bardzo ważna rzecz, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy ich późniejsza stabilność. Ważna jest fuga, klej do kafelek, a także, przede wszystkim, odpowiednie przygotowanie i wyrównanie ściany. W przypadku płytek heksagonalnych sprawa jest o tyle utrudniona, że należy odpowiednio dopasować do siebie ścianki sześciokąta, tak, aby nie było między nimi przerw, a górna linia była równa. Jeśli jest to problematyczne, rozwiązaniem może być przycięcie płytek, jednak nie będzie to wyglądać najlepiej. Żeby odpowiednio ułożyć płytki heksagonalne dobrze jest rozrysować sobie odpowiedni wzór na przykład na papierze lub w programie graficznym, i działać według niego.

Oryginalne aranżacje płytek heksagonalnych

Płytki heksagonalne są niewątpliwie niezwykle oryginalne i ich ułożenie może generować mnóstwo ciekawych pomysłów. Pierwszym skojarzeniem może być choćby wspomniany już powyżej plaster miodu, który generuje miłe, letnie skojarzenia. Aby uzyskać taki efekt, można wybrać żółte i czarne płytki, lub kafelki w różnych odcieniach koloru miodowego. Nie trzeba nawet ustawiać płytek w specjalny wzór, ponieważ sam kształt heksagonu w tym kolorze spowoduje, że nasza ściana zamieni się w piękny, pszczeli plaster.

Płytki heksagonalne to także niezwykle wdzięczny środek do tego, aby utworzyć na ścianie różne wzory, na przykład mandale czy koła. Kafelki w klasycznym, kwadratowym kształcie nie nadają się do układania z nich wzorów, ponieważ są za duże. W przypadku płytek heksagonalnych natomiast możemy pobawić się kolorami i wyobraźnią. Wystarczy wybrać kilka pasujących do siebie kolorów płytek i ustawić je w różne konstelacje, które sprawią, że nasza ściana nie będzie jednowymiarowa, a ciekawa i pełna życia.

Czy znalezienie płytek heksagonalnych jest trudne?

Co prawda płytki heksagonalne nie są najczęściej wybieranymi kafelkami, jednak najprawdopodobniej znajdziesz je niemal w każdym sklepie meblowym. Szukając odpowiednich inspiracji i kolorów, warto przede wszystkim przeszukać Internet, gdyż jest większa szansa, że spotkasz tam kafelki swoich marzeń. Znalezienie płytek heksagonalnych w odpowiednim kolorze może stanowić pewne wyzwanie, ale nie jest niemożliwe. Takie kafelki to niezwykła pożywka dla wyobraźni, pobudzająca kreatywność i pomysłowość.