Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jakie dekoracje stołu warto mieć w domu?

stół

Spożywanie posiłków w towarzystwie rodziny czy przyjaciół to bardzo przyjemna forma spędzania wspólnego czasu. Zbliża uczestników i wprawia w dobry nastrój. Aby zwiększyć przyjemność z wspólnego biesiadowania warto zadbać nie tylko o dobre potrawy, ale również o piękne nakrycie stołu. Gustowne dodatki, takie jak świeczniki szklane, dodadzą elegancji i sprawią, że zwykły obiad u znajomych może zamienić się w gustowne spotkanie towarzyskie niczym w najlepszej restauracji.

Tekstylia stołowe

Mówi się, że je się wszystkimi zmysłami – również wzrokiem. To prawda, a dobrym wyglądem powinien szczycić się nie tylko sam posiłek, ale również otoczenie, wśród którego zostaje podawany. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wygląd stołu. Podstawowym elementem wystroju jest obrus – z pewnością przyda się na wiele okazji. Biały, elegancki obrus powinien znaleźć się w każdym domu. Coraz większą popularność zyskują obrusy kolorowe lub bieżniki. W ten sposób można przygotować dekorację dostosowaną do okoliczności, rodzaju imprezy czy aktualnych upodobań.

Warto zaopatrzyć się również w podkładki pod talerze – mogą być materiałowe lub z tworzywa sztucznego. Doskonale sprawdzą się na szybki obiad – są również praktyczne, ponieważ zapobiegają plamom na obrusie czy stole.

Doskonałą dekoracją są również serwety materiałowe, które przyozdobione w pierścień dodają elegancji zastawie stołowej i podkreślają podniosły charakter wydarzenia. Można je również złożyć w fantazyjne kształty.

Świece i lampiony

Gdy baza w postaci obrusu została wybrana, a zastawa stołowa rozłożona, warto zadbać o dodatkowe szczegóły, które ozdobią stół i wprowadzą wyjątkowy nastrój. Do tego można wykorzystać świeczniki szklane, do których wkłada się świece lub różne kompozycje dekoracyjne (kwiaty, ozdobne kamienie). Są eleganckie i gustowne. Chronią przed gorącem płomienia oraz ściekającym woskiem. Są idealne na różne okazje. Różnorodność wzorów sprawia, że każdy znajdzie model spełniający oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na stabilność świeczników, czyli ich podstawę – nóżkę. Musi być na tyle solidna, aby górna część nie przeważała całego świecznika – w przeciwnym razie grozi to katastrofą podczas uroczystego obiadu. Świeczniki szklane to najlepszy wybór szczególnie na kolacje, kiedy blask świec może podkreślić wyjątkowość chwili.

Kwiaty i wazony

Doskonałą dekoracją każdego stołu są kwiaty. Pięknie wyglądają kompozycje kwiatowe wykonane z kwiatów ciętych – to na specjalne okazje. Dla mniej uroczystych wydarzeń wystarczy wazon z pojedynczym kwiatkiem. Wszystko zależy od okoliczności oraz dostępnego miejsca na stole. Dlatego też warto posiadać w domu również różnego rodzaju wazony, aby dopasować je do wystroju stołu.