Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Tabletki do zmywarki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarki są niezbędne podczas mycia naczyń. To właśnie one odpowiadają za usuwanie zabrudzeń i nadawanie połysku szklankom, talerzom czy sztućcom. Co warto wiedzieć o tabletkach do zmywarki i jak wybrać najlepsze?

Jakie właściwości powinny mieć tabletki do zmywarki?

Obecnie na rynku można znaleźć różne tabletki do zmywarki. Odbiegają one od siebie przede wszystkim dokładnymi właściwościami. Dobrym pomysłem jest stawianie na produkty, które:

  • usuwają plamy,
  • pozbywają się resztek jedzenia,
  • eliminują smugi i zacieki,
  • chronią przed bakteriami,
  • chronią komponenty zmywarki,
  • niwelują nieprzyjemne zapachy,
  • nabłyszczają naczynia,
  • odmaczają resztki, dzięki czemu nie trzeba płukać naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce.

Kapsułki do zmywarki powinny być maksymalnie skuteczne, by usuwać wszystkie zabrudzenia w trakcie jednego cyklu mycia. Często produkty tego typu łączą w sobie różne składniki, dlatego mogą jednocześnie nabłyszczać naczynia. Popularnością cieszą się tabletki do zmywarki 3w1. Dzięki nim można ograniczać używane produkty do jednego.

Obecnie tabletki do zmywarki zawierają składniki, które nie tylko usuwają brud z naczyń, lecz także pozwalają zadbać o stan urządzenia. Likwidują one tłuszcz, dzięki czemu nie osadza się on wewnątrz sprzętu. Oprócz tego kapsułki mogą chronić także przed kamieniem i zabezpieczać filtry. W ten sposób można uzyskać jeszcze większą skuteczność mycia, bez konieczności tak częstego czyszczenia samej zmywarki.

Różne pojemności opakowań z kapsułkami do zmywarki

Tabletki do zmywarki są dostępne w opakowaniach o różnych pojemnościach. W przeciętnym gospodarstwie domowym mycie odbywa się maksymalnie co kilka dni. Oznacza to, że w trakcie miesiąca można zużyć nawet kilkanaście kapsułek. Z tego powodu dobrym pomysłem jest stawianie na pojemne opakowania, zawierające co najmniej kilkadziesiąt sztuk. W ten sposób można zapewnić sobie zapas na dłuższy czas. Kostki są zwykle dostępne w niewielkich opakowaniach po około 10 kapsułek oraz znacznie większych, zwierających nawet ponad 50 egzemplarzy.

Tabletki do zmywarki Finish

Na rynku działa wielu producentów kapsułek do mycia naczyń. Wśród nich pojawiają się kostki Finish, znane i cenione już od wielu lat. Znajdziesz je m.in. w sklepie internetowym Metler. To skuteczne produkty, pozbawione składników, które mogłyby osadzać się na naczyniach i wchodzić w reakcje z żywnością. Wśród różnych modeli kapsułek marki Finish można znaleźć m.in. te bez fosforanów, kompozycji zapachowych, BTA czy konserwantów.

W skład oferty marki Finish wchodzą również produkty idealne dla alergików. Zostały one przebadane na zawartość alergenów, dlatego są polecane osobom szczególnie wrażliwym na różnego rodzaju substancje. Produkty tego typu zostały umieszczone w opakowaniach, które można poddać recyklingowi. Zastosowanie specjalnego woreczka sprawia, że kapsułki są chronione przed wilgocią, która mogłaby wpłynąć negatywnie na ich właściwości. To właśnie dlatego tabletki do zmywarki powinno się trzymać w oryginalnych opakowaniach.

Jak korzystać z tabletek do zmywarki?

Tabletki do zmywarki to produkty niezwykle wygodne w użyciu. Obecnie stosuje się specjalne folie, które nie wymagają zdejmowania przed umieszczeniem kapsułki w dozowniku. Rozpuszczają się one pod wpływem wody. Dzięki temu substancja myjąca naczynia nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Tabletki tego typu należy umieszczać w suchym dozowniku, by folia nie rozpuściła się w niewłaściwym momencie.

Korzystanie z kapsułek wygląda nieco inaczej w zależności od wybranego programu. W przypadku krótkich cykli tabletka umieszczona w dozowniku może nie zdążyć się rozpuścić. W takiej sytuacji zaleca się położenie jej na dnie zmywarki. Po użyciu każdej kostki należy zamknąć opakowanie. Wielu producentów wyposaża bowiem pudełka lub saszetki w specjalne suwaki, które zapewniają szczelność i brak dostępu wilgoci do wnętrza.

Różne rodzaje tabletek do zmywarki

Tabletki do zmywarki różnią się od siebie dokładnymi funkcjami. Tańsze produkty zwykle pozwalają jedynie na dokładne czyszczenie i nabłyszczanie naczyń. Droższe modele często zawierają substancje, które pozwalają na zadbanie o komponenty zmywarki. Na jakie kostki warto się zdecydować? Nic nie stoi na przeszkodzie, by naprzemiennie stosować różne rodzaje tabletek do zmywarki. Wówczas można zadbać zarówno o urządzenie, jak i myte naczynia, jednocześnie nie przepłacając.

Dobrym pomysłem może okazać się również przetestowanie kilku rodzajów kostek, zanim zdecydujesz się na swoje ulubione. Ich skuteczność w dużej mierze zależy bowiem od dokładnych parametrów zmywarki. To właśnie z tego powodu tak ważne jest regularne czyszczenie urządzenia, pozbywając się z niego kamienia, osadów tłuszczu i resztek jedzenia. Często pozostałości po posiłkach pojawiają się bowiem w skrzydłach, które odpowiadają za dozowanie wody, przez co strumień nie dociera do naczyń. W takim przypadku zastosowanie nawet najlepszych kapsułek do zmywarki nie pomoże.