Druga połowa XIX wieku obfitowała w powstanie kilku ważnych i popularnych nurtów w sztuce. Obok realizmu i impresjonizmu ważną rolę w malarstwie zaczął odgrywać symbolizm na obrazach. Stanowił on swoiste zaprzeczenie dla ówczesnego kultu techniki i postępu. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym wyjątkowym kierunku w malarstwie.
Cechy symbolizmu na obrazach
Symbolizm narodził się w latach osiemdziesiątych XIX wieku we Francji jako alternatywa dla dominującego wówczas naturalizmu. Symbolizm na obrazach nie miał na celu przedstawiania rzeczywistości, a jedynie miał służyć przekazaniu tego, co metafizyczne i może być poznane tylko przez emocje, podświadomość i wrażliwość.
Symbolizm na obrazach miał zatem prezentować analogie, skróty myślowe i przede wszystkim symbole. Jego zadaniem było prezentowanie tego, co nienamacalne, niejednoznaczne i tajemnicze. Dzieła malarskie z tego nurtu zazwyczaj odnosiły się do zagadnień metafizycznych, przedstawiały problemy psychologiczne, stany i emocje ludzi. Twórcy często sięgali też do motywów literackich, fantastycznych oraz elementów nadzwyczajnych. Nierzadko uciekali w sferę snów, marzeń i podświadomości.
Symbolizm w malarstwie – popularni twórcy
Symbolizm to nurt występujący w różnych gatunkach sztuki: zarówno w malarstwie, jak i rzeźbie czy literaturze. Bez wątpienia jednak najpopularniejszy jest właśnie symbolizm na obrazach. Nurt ten może się poszczycić wieloma słynnymi i ważnymi przedstawicielami. Za jednego z pierwszych i jednocześnie najwybitniejszych postaci w tym zakresie uznawany jest Gustaw Moreau, czyli francuski grafik i malarz, który stworzył m.in. obraz „Orfeusz” czy „Europa i byk”.
Innym wybitnym twórcą z tego nurtu jest Arnold Bocklin – grafik, malarz i rzeźbiarz szwajcarski, a także Francus Pierre Puvis de Chavannes, którego obrazy przypominają freski. Wybitnym francuskim symbolistą był też Odilon Redon, który dzięki swym dziełom z wczesnej twórczości jest uznawany często za jednego z prekursorów surrealizmu.
Symbolizm w Polsce
Warto podkreślić, że symbolizm stał się popularnym nurtem również w Polsce. Wybitnymi przedstawicielami tego kierunku w naszym kraju stali się Jacek Malczewski czy malarz, grafik, architekt, poeta i dramaturg Stanisław Wyspiański. Wyraźne piętno symbolizmu można też bez trudu odnaleźć w pracach Władysława Podkowińskiego – prekursora impresjonizmu, autora słynnego dzieła „Szał uniesień”, które uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł polskich w nurcie symbolizmu.
Więcej artykułów
3 powody, dla których warto mieć serwis obiadowo-kawowy
Jak wybrać drzwi zewnętrzne nowoczesne i dębowe drzwi wewnętrzne?
Interaktywne lampy sypialniane jako element inteligentnego domu