Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Czym dokładnie są lampy HPS i jakie warto wybrać?

lampy

Zależnie od gatunku i fazy wzrostu rośliny potrzebują światła o różnej długości fali. Ma to ogromne znaczenie zarówno w przypadku roślin uprawnych, jak i ozdobnych. Niezależnie od tego, czy chce się otrzymać duże plony na plantacji pomidorów, czy zadbać o egzotyczne kwiatki w domu, oświetlenie jest kluczowym aspektem. Nie zawsze można jednak liczyć na to, że docierające do danej przestrzeni światło słoneczne zapewni sadzonkom odpowiedni rozwój. Warto więc zdecydować się na lampy HPS. Co należy o nich wiedzieć?

Jak działają lampy do uprawy roślin?

Skrót HPS odnosi się do wysokoprężnych lamp sodowych. Jedną z ich najważniejszych cech jest barwa światła skutecznie imitująca światło naturalne. Poszczególne żarówki emitują jednak blask o określonej długości fali. Ze względu na to, wśród lamp HPS bez problemu odnaleźć można dokładnie takie modele, jakich rośliny potrzebują w danej chwili. Należy bowiem wiedzieć, że inne rodzaje światła są intensywniej absorbowane w fazach wzrostu i kwitnienia. Dostarczenie roślinom właściwego blasku sprawi, że będą rozwijały się szybko i zdrowo.

Co wiedzieć przed zakupem?

Lampy HPS posiadają formę niewielkich, podłużnych elementów, które mocuje się nad roślinami. Do ich użytkowania potrzebny jest też odpowiedni zasilacz. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi i uniwersalności sprawdzają się w różnych sytuacjach. Mogą być montowane w szklarniach, słabo oświetlonych mieszkaniach lub tzw. growboxach. Ta ostatnia opcja to ciesząca się rosnącą popularnością hodowla w pudełkach. Wykorzystuje się do niej zarówno profesjonalne elementy, jak i różnego rodzaju szafki lub skrzynki. Pojemnik może być zamknięty ze wszystkich stron lub częściowo otwarty. Sadzi się w nim roślinę, a na górze montuje odpowiednią lampę HPS. Dzięki temu możliwa jest uprawa w przypadku niewielkiej ilości miejsca oraz hodowanie warzyw zimą.

Bardzo ważne jest jednak dobranie odpowiedniego rodzaju sodowych lamp. Wśród żarówek można odnaleźć modele o innej mocy i przeznaczeniu. Istotnym aspektem jest tutaj wielkość growboxa lub wymiary powierzchni, na jakiej znajdują się rośliny. Poszczególne lampy HPS rozjaśniają bowiem określony obszar. Informacje na ten temat zamieszczone są w opisach i kartach produktów. Można się z nich też dowiedzieć, do jakiej fazy wzrostu przeznaczone są dane żarówki. Chcąc zadbać o swoje rośliny powinno się stawiać na akcesoria produkowane przez sprawdzone i cenione firmy. Dokonanie zakupu w sklepie posiadającym doświadczenie w tej branży będzie korzystnym wyborem.