Śruby kołnierzowe to jeden z bardzo wielu typów tych elementów złącznych. Z uwagi na to, że pełnią różne funkcje i wykorzystuje się je w rozmaitych miejscach przyjmują wiele kształtów. Jak zbudowane są śruby tego rodzaju i do czego służą? Wyjaśniamy.
Śruby kołnierzowe – budowa
Cechą charakterystyczną śrub kołnierzowych jest element okalający łeb, a określany kołnierzem – stąd nazwa tej grupy. Poniżej znajduje się trzpień z naniesionym gwintem. Budowa śrub kołnierzowych przypomina nieco grzyb, dlatego czasami mówi się o łbach grzybkowych.
Na łbie umiejscawia się gniazdo, które może mieć różny kształt – od krzyżowego po imbusowy. Kołnierz także może przyjmować wiele form. Wyróżnia się więc na przykład śruby z kołnierzem płaskim lub typu RIPP, czyli z charakterystycznym karbowaniem.
Rodzaje gwintów w śrubach kołnierzowych:
- metryczny
- metryczny drobnozwojny
- niemetryczny
- pełny
- niepełny
Typy łbów w śrubach kołnierzowych:
- łeb sześciokątny (najczęstszy)
Rodzaje kołnierzy w śrubach kołnierzowych:
- płaski
- RIPP
Surowce wykorzystywane do produkcji śrub kołnierzowych
Śruby kołnierzowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Są to zwykle surowce odporne na uszkodzenia i działanie rozmaitych czynników – zarówno mechanicznych, jak i tych o charakterze chemicznym.
Do tworzenia śrub kołnierzowych służą głównie:
- stal nierdzewna
- stal kwasoodporna
- stal węglowa
Materiały te mają różną klasę wytrzymałości:
- Klasa 12.9
- Klasa 10.9
- Klasa 8.8
- Klasa 5.8
Czasami pokryte są także dodatkową warstwą ochronną w postaci cynku aplikowanego metodą klasyczną lub na gorąco. Powłoka ta zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Normy dla śrub kołnierzowych
Parametry śrub kołnierzowych określone są w odpowiednich dokumentach. Wytyczne te wynikają z norm nadanych przez instytucje normalizujące.
Najczęściej obowiązującymi normami są DIN, czyli ta określona przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, ISO – Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna oraz PN – Polski Komitet Normalizacyjny.
Normy dla śrub kołnierzowych to PN 82246 oraz DIN 6921. Dotyczą one śrub z łbem sześciokątnym i kołnierzem płaskim.
Śruby RIPP wykonane są w oparciu o inne wytyczne.
W jaki sposób pracują śruby kołnierzowe?
Śruby kołnierzowe nie tylko łączą elementy, ale także solidnie zabezpieczają je przed odkręceniem. Zawdzięczają to kołnierzowi, który zwiększa powierzchnię styku.
To jednak nie wszystko. W przypadku śrub RIPP ząbki naniesione na dolnej części kołnierza niejako wbijają się w powierzchnię i dociskają do siebie oba elementy.
Śruby kołnierzowe sprawdzają się znakomicie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest silne mocowanie konstrukcji, jak również na powierzchniach delikatnych i podatnych na odkształcenia.
Są zatem doskonałym rozwiązaniem do łączenia płyt kartonowo-gipsowych, cienkich blach czy drewna.
Kołnierz stabilizuje konstrukcję, a także pełni funkcję amortyzującą poprzez przenoszenie sił i rozkładanie ich na większym obszarze.
Dzięki śrubom kołnierzowym można także zakryć niewłaściwie wywiercone otwory i nieestetyczne elementy.
Podsumowując:
Śruby kołnierzowe to niezwykle praktyczne elementy złączne, które pozwalają na stabilne, bezpieczne i trwałe wiązanie konstrukcji. Dzięki nim możliwe jest szybkie i bezpieczne budowanie maszyn, skomplikowanych urządzeń, mostów, pojazdów, a nawet kolejki górskiej nazywanej „diabelską pętlą”. Wszystkie modele znajdziesz w hurtowni Anda Śruby.
Więcej artykułów
Rewolucja w budownictwie dzięki nowej generacji klejów H40
7 pomysłów na zastosowanie mikrocementu w łazience, które zmienią jej wygląd
Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz dla swojego projektu?