Roślinne ozdoby nazywane lasem lub ogrodem w słoiku stają się coraz bardziej popularne. Tego typu dekoracje można w łatwy sposób zrobić samodzielnie i wystarczy do tego tylko odrobina wiedzy i wolnego czasu. Jakie są rodzaje lasu w słoiku? Czy wszystkie rośliny będą się dobrze czuły zamknięte w szkle? Jak pielęgnuje się taki ogród w słoiku? Poznaj najważniejsze informacje, zanim zabierzesz się za przygotowanie własnej roślinnej ozdoby!
Rodzaje lasów w słoiku, czyli na co się zdecydować?
Las w słoiku to miniaturowy ekosystem, który trzeba pielęgnować w niewielkim stopniu. Podstawowe założenie takiej roślinnej ozdoby, to żeby była niemal samowystarczalna. Ten efekt można uzyskać w zamkniętym słoiku. W ten sposób możemy stworzyć coś na kształt naturalnego obiegu wody, gdzie wilgoć paruje, skrapla się i wraca z powrotem do korzeni, a rośliny wytwarzają tlen. W takich mini lasach w zamkniętym słoiku najlepiej czują się rośliny tropikalne, lubiące dużą wilgotność i źle reagujące na przeciągi czy drastyczne zmiany temperatury oraz bezpośrednie promienie słoneczne.
Za to otwarty las w szkle, czyli w słoiku bez pokrywki, sprawdzi się, jeśli chcemy wybrać rośliny wymagające swobodnej cyrkulacji powietrza. Taką ozdobę można też postawić w nasłonecznionym miejscu. Istotną kwestią jest też dobranie roślin w taki sposób, aby nie szkodziły sobie nawzajem.
Samo wykonanie takiego mini ogrodu w szkle nie jest trudne, nadaje wnętrzom świeżości, a także idealnie nadaje się na niebanalny prezent DIY. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, warto przemyśleć kilka kwestii, w tym przede wszystkim, jakie gatunki roślin umieścić w swoim małym lesie w szkle.
Szukasz materiałów potrzebnych do zrobienia własnego lasu w szkle? Zobacz tutaj: Las w słoiku DIY
Jakie rośliny nadają się do lasu w szkle?
Wybór roślin zależy przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj ozdoby się zdecydowaliśmy. Zamknięte mini ogrody polubią się z roślinami tropikalnymi oraz dobrze czującymi się w wilgotnym środowisku. Możemy postawić na skrzydłokwiaty, bluszcz, drzewka bonsai, paprotki, kalateje, asparagusy, peperomie, trzykrotki, widliczki, fitonie, mech czy delikatną trawę. Za to w otwartych słojach najlepiej umieścić rośliny lubiące bardziej pustynny klimat lub czasową suszę np. sukulenty, aloes, rojniki, żyworódki, kaktusy czy eszewerie. Dobrym dopełnieniem takich roślin będzie nieprzepuszczalne podłoże oraz kamienie. Dodatkową ozdobą lasu w słoiku są kamyczki, żwirek, małe szyszki, piasek oraz inne ozdoby np. świąteczne lub nawiązujące do innej okazji.
Kluczem do stworzenia dobrze funkcjonującego lasu w słoiku jest zawsze sprawdzenie, czy wybrane przez nas rośliny mają podobne wymagania i czy rosnąc obok siebie, nie będą sobie szkodzić. Dlatego warto sprawdzić wymagania wszystkich kwiatów pod względem temperatury, wilgotności, rodzaju podłoża czy częstotliwości podlewania, zanim je razem posadzimy.
Stawiajmy też na miniaturowe wersje roślin: z czasem i tak się rozrosną, a potrzebują przecież przestrzeni do rozwoju. Ważną podpowiedzią jest też nieprzesadzanie jeżeli chodzi o liczbę roślin w jednym słoiku. Jeśli zieleni będzie zbyt dużo, to woda krążąca w zamkniętym mini ekosystemie okaże się niewystarczająca. Nawet jeśli zaczniemy podlewać nasz mały ogródek częściej, to rośliny nie będą miały po prostu miejsca dla siebie.
Piękny wygląd kwiatów w słoiku zapewni też dobranie roślin, które są zróżnicowane pod względem kształtu liści, wysokości i kolorów. Świetnie wygląda połączenie różnych odcieni zieleni (od najjaśniejszych do bardzo ciemnych) lub wprowadzenie do kompozycji jakiegoś mocniejszego koloru np. rośliny z fioletowymi czy czerwonymi liśćmi. Ciekawy wizualnie kontrast tworzą też rośliny rosnące pionowo z tymi, które się płożą np. bluszcz.
Chcesz wiedzieć, jak zrobić swój własny las w słoiku? Zobacz tutaj: Las w słoiku – jak zrobić własny las w szkle?
Jak pielęgnować las w słoiku?
Rośliny w słoiku pielęgnuje się inaczej w zależności od tego, czy wybierzemy zamknięty, czy otwarty pojemnik. W zamkniętym słoju tworzy się ekosystem, który jest niemal samowystarczalny i wymaga od nas tylko przycięcia roślin, usunięcia uszkodzonych liści czy dostarczenia odrobiny wody raz na kilka miesięcy. Żeby jednak nasz mini ogródek w słoiku funkcjonował w ten sposób, musimy zadbać o niego w odpowiedni sposób podczas robienia tej roślinnej ozdoby.
Rośliny w szkle należy podlać od razu po posadzeniu. Uważajmy jednak z ilością wody, bo nadmiar wilgoci może prowadzić do pojawienia się pleśni. Nie lejmy też wody dużym strumieniem bezpośrednio po roślinach. Najlepiej skorzystać ze spryskiwacza, zwilżyć nim podłoże, a potem zamknąć całą roślinną kompozycję. Po upływie kilku lub kilkunastu godzin woda zacznie parować i to zupełnie normalne zjawisko, które może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli jednak zauważymy, że po ściankach słoika spływa woda, to znak, że wilgoci jest zbyt dużo. Wtedy warto otworzyć słój na kilka minut i pozwolić nadmiarowi wody odparować. Delikatne parowanie jest poprawnym zjawiskiem, ale reagujmy, widząc skraplanie wody na ściankach.
Za to w przypadku, gdy w zamkniętym słoiku zauważymy, że mech i podłoże staje się jaśniejsze, może to oznaczać, że wody jest zbyt mało. Wtedy znów nawilżamy podłoże i obserwujemy, czy pojawi się nadmierne skraplanie wody. Po jakimś czasie z łatwością zauważymy, jaka ilość wody jest odpowiednia i wtedy taki zamknięty ogród będzie już żył swoim życiem i nie będzie wymagał podlewania.
Co z roślinami w otwartym słoiku? Tego typu lasy w słoiku podlewamy tak jak normalne rośliny doniczkowe. Ze względu na to, że rośliny stosowane w takich ozdobach dobrze radzą sobie w suchym klimacie, to nawadniamy je skąpo, ale w miarę regularnie np. co 2-3 tygodnie. Jednak nie można zapominać, że w otwartym słoiku nigdy nie wytworzy się mikroklimat, więc takie rośliny zawsze będą potrzebowały odrobiny uwagi i troski z naszej strony.
Poznaj metody na samodzielne zrobienie pięknego ogrodu w szkle. Sprawdź: Las w szkle – jak zrobić własny las w słoiku?
Więcej artykułów
Słoiki ozdobne – poznaj kreatywne pomysły na ich wykorzystanie w domu
Stylowe dekoracje świąteczne do Twojego domu
Historia i ewolucja tapet ściennych