Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Serwis piecyka gazowego- dlaczego jest tak ważny i kiedy należy go wykonać?

ogrzewanie

Niemalże w każdym domu znajduje się piec gazowy, który ogrzewa powierzchnię mieszkania, a także podgrzewa wodę. Już od wielu lat zauważyć można, że piecyki gazowe są najbardziej popularnym rozwiązaniem ogrzewania domu- wynika to przede wszystkim z tego, że piecyki są najbardziej funkcjonalne, ekonomiczne, a także praktyczne. Z posiadaniem pieca gazowego wiąże się przede wszystkim odpowiedni serwis, który powinien być wykonywany na bieżąco, a także właściwe naprawy. Dlaczego jest to tak istotne? Zapraszamy do krótkiej lektury.

Jak często wykonywać przegląd serwisowy?

Prawidłowe funkcjonowanie pieca gazowego jest uzależnione właśnie od właściwego wykonywania przeglądu serwisowego. Zaleca się, aby taki przegląd był wykonywany chociaż raz w roku. Codzienna praca pieca wiąże się z jego zużywaniem, a co za tym idzie ze zmniejszoną wydajnością urządzenia. Gwarancją wieloletniej pracy pieca jest właśnie wykonywanie przeglądów serwisowych, a także bieżących napraw. Najlepszy czas do wykonania przeglądu jest rozpoczynający się sezon zimowy, kiedy to piec będzie niemalże codziennie użytkowany do ogrzewania domu czy mieszkania. Jak to mówią- lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przegląd kotła zapewni nam ciągłość użytkowania urządzenia. Trudno sobie wyobrazić brak ogrzewania podczas zimowych, mroźnych dni. 

Naprawa kotła- kiedy jest konieczna?

Źle pracujący kocioł gazowy wiąże się przede wszystkim ze zmniejszoną wydajnością urządzenia, ale również naraża domowników na ogromne niebezpieczeństwo. Na samym wstępie warto przypomnieć i podkreślić, że zarówno serwisowanie jak i naprawy kotła muszą być wykonane przez uprawnionych pracowników, którzy na co dzień tym się zajmują. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie urządzenia warto zwrócić się do profesjonalnej firmy oferującej serwis piecyków gazowych. Do najczęściej wykonywanych czynności naprawczych należy wymiana elementów, które się zużywają, czyli np. uszczelek czy filtrów. Ważną kwestią jest również wykonywanie regularnego czyszczenia pieca gazowego. To właśnie prawidłowa konserwacja urządzenia zapewnia jego właściwą pracę, a co za tym idzie mniejsze zużycie paliwa gazowego.

Po czym poznać, że piecyk wymaga naprawy?

Odpowiednia interwencja i wezwanie fachowca do pieca gazowego pozwoli na jego prawidłowe użytkowanie. Do najczęstszych objawów występujących awarii należy:

  • wyłączanie się pieca gazowego
  • brak ciepłej wody
  • zapowietrzanie się pieca 

Jeśli urządzenie gazowe nie działa prawidłowo- czas na wezwanie fachowca. Nie warto zwlekać z naprawą urządzenia, gdyż przede wszystkim możemy doprowadzić do całkowitej i poważnej awarii pieca, ale również do zwiększenia rachunków za gaz. Niestety niesprawny piec gazowy spala więcej gazu, a co za tym idzie płacimy więcej za rachunki.

Czy piec gazowy wpływa na bezpieczeństwo domowników?

Coraz częściej słyszy się o zatruciu tlenkiem węgla, czyli czadem. Najczęściej dochodzi do tego podczas okresu grzewczego, kiedy nasze pomieszczenia są rzadziej wentylowane. Czad, czyli tzw. cichy zabójca powstaje podczas nieprawidłowego spalania paliwa zarówno węgla, drzewa, ale również gazu. Czad, który jest bezbarwny i bezwonny nie daje nam się rozpoznać podczas ulatniania. Do jego wykrycia najczęściej dochodzi dopiero podczas zatrucia. Niesprawny, ale również stary piecyk gazowy przyczynia się właśnie do wytwarzania czadu. Dbając zatem o bezpieczeństwo własne oraz innych domowników należy dbać o bieżące naprawy kotła, ale również można pomyśleć o montażu czujnika czadu.