Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak urządzić pokój rodzeństwa? Jakie biurko, jaką szafę wybrać?

pokój dziecięcy

Urządzenie wspólnego pokoju dla rodzeństwa wielu rodzicom przysparza mnóstwo kłopotów. W zależności od ich wieku oraz płci potrzebne mogą być różne rozwiązania, jednak opisane przez nas poniżej rady są bardzo uniwersalne i pozwolą na łatwe zaaranżowanie każdej przestrzeni.

Podział pokoju na strefy

Gdy jeden pokój zamieszkały jest przez dwie osoby, podzielnie go na strefy jest konieczne. Podczas dzielenia przestrzeni warto wziąć pod uwagę wiek dzieci. W przypadku, gdy są one małe i w zbliżonym wieku korzystne może być zaaranżowanie wspólnych stref nauki, zabawy orz snu. Będą mogły spędzać w nich razem czas, zacieśniając więzi i motywując się nawzajem. W przypadku starszych dzieci lub z rodzeństwa z dużą różnicą wieku lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie każdemu z nich własnej przestrzeni. Warto jest zaprojektować 2 odrębne strefy ze wszystkimi potrzebnymi meblami. Pozwoli to dzieciom na indywidualny rozwój, zachowanie intymności oraz chwile wytchnienia. Można zdecydować się na ustawienie na środku pokoju parawanu lub regału na książki, dla zaakcentowania odrębności dzieci i wizualnego wydzielania dwóch osobnych pomieszczeń.

Jakie meble do pokoju dla rodzeństwa?

Jak urządzić pokój nastolatka dowiesz się z Noy.pl, jednak zawarte tam rady można także wdrożyć, poszukując rozwiązania do pokoju maluchów. Dzieci w każdym wieku potrzebują kluczowych mebli – łózka, biurka oraz miejsca do przechowywania. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem w małym pokoju dla rodzeństwa jest piętrowe łóżko. W przypadku większych pomieszczeń, warto zdecydować się na osobne parterowe łózka dla każdego z rodzeństwa. Starsze dzieci mogą spać na rozkładanych kanapach lub narożnikach, które w ciągu dnia będą miejscem do relaksu lub przyjmowania gości. Maluchy od najmłodszych lat potrzebują także biurka oraz wygodnego, regulowanego krzesła. Warto zadbać, aby były one dopasowane do rozmiaru dziecka, dla zapewnienia mu wygodnego, komfortowego miejsca do pracy. Zamiast dwóch osobnych biurek w pokoju rodzeństwa można zaaranżować długi blat np. pod oknem, który będzie pełnił rolę stołu do pracy. W pokoju dzieci bardzo ważne są miejsca do przechowania. Warto zadbać o dużą szafę, gdzie zmieszczą się wszystkie ich rzeczy. Może być ona wspólna dla dwójki. Dobrze, aby miała ona miejsce na powieszenie ubrań na wieszakach, jak i półki i szuflady na pozostałe elementy garderoby oraz buty. Nie mniej istotne są osobne regały bądź komody dla każdego z rodzeństwa. Będą mogli przechowywać tam swoje osobiste rzeczy, co wpłynie znacząco na poczucie odrębności i indywidualności. Dobrym pomysłem są także wszelkiego rodzaju pudła oraz kosze do przechowywania. Warto zdecydować się na proste meble w stonowanych kolorach. Świetnie sprawdzą się dla dzieci w każdym wieku i obydwóch płci. Charakteru wnętrzu najlepiej dodać dekoracjami na ścianach i innymi dodatkami, które w łatwy sposób można wymienić.

Kolorystyka i dodatki w pokoju dla rodzeństwa

Warto pozwolić dzieciom uczestniczyć w procesie meblowania oraz dekorowania ich wspólnego pokoju. Ważne jest, aby przestrzeń podobała się maluchom i była uznawana za ich miejsce w domu. W przypadku młodszych dzieci można pozwolić sobie na pomalowanie „stref” wybranymi przez nich kolorami. Wiele dziewczynek decyduje się na róż, a chłopców na błękity, jednak nie jest to reguła. W przypadku starszego rodzeństwa warto wybrać uniwersalną szarość, która z pewnością przypadnie im do gustu. Dodatkowo należy zadbać, aby pomimo wspólnego pokoju dzieci miały możliwość wyrażenia siebie oraz swoich pasji. Należy znaleźć miejsce dla wybranych przez dzieci dodatków – plakatów, figurek, maskotek, książek, pucharów etc. Dzięki temu będą lepiej czuły się w przestrzeni dzielonej z rodzeństwem.