Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Płytki do łazienki: klasyka czy nowoczesność?

płytki

Zachowując równowagę między tymi kolorami, można stylowo urządzić łazienkę w odcieniach czerni i bieli. Taka łazienka będzie wyglądała nie tylko luksusowo i reprezentacyjnie, ale także oryginalnie.

Biało czarne płytki łazienkowe

Pomimo tego, że połączenie bieli i czerni nie wydaje się zbyt skomplikowane – na jej podstawie można wygenerować wiele ciekawych pomysłów projektowych. Wynika to z wielu zalet czarno-białych płytek łazienkowych, a mianowicie:

  • kombinacja bieli i czerni jest monochromatyczna, jest kompatybilna wobec wszelkich innych odcieni i pozwala podkreślić ważne niuanse wnętrza;
  • brak wzorów wprowadza do łazienki powściągliwość, dzięki czemu możesz się w niej odprężyć;
  • właściwe użyte płytki łazienkowe zwiększają przestrzeń w pomieszczeniu;
  • dzięki umiejętnemu wykorzystaniu tego materiału można niestandardowo zagospodarować pomieszczenie, podświetlić poszczególne obiekty za pomocą efektownych wstawek i mozaik.

Wadą tej kolorystyki, jak można się domyślić, jest jej monotonia i brak jasnego wzoru, ale różne odpowiednie dodatki mogą go całkowicie odmienić i uczynić naprawdę szykownym.

Projekt łazienki powinien być przemyślany. W dużej mierze zależy to od wielkości pomieszczenia. W przypadku obszaru średniej wielkości odpowiednia jest ciemna podłoga i czarno-białe powierzchnie ścian z przewagą jasnych odcieni u góry i białym sufitem.

Duże pomieszczenia muszą być podzielone na strefy, projektanci radzą, aby ciemnym kolorem podkreślić nie tylko poszczególne detale, ale także duże meble – szafki, blaty, umywalki, zewnętrzną część wanny. W małym pomieszczeniu o niskich ścianach nie należy stosować zbyt wielu ciemnych płytek, powinien dominować w nim biały odcień.

Akcesoria i poszczególne części hydrauliki mogą być czarne. W przypadku kompaktowego pomieszczenia istotne są błyszczące powłoki ścienne, lustra, szklane półki i półki. Małe łazienki najczęściej wykończone są czarno-białymi płytkami podłogowymi z graficznym wzorem, gdzie ściany pozostają jasne. W małych przestrzeniach należy stosować ciemny odcień tylko jako małe elementy dekoracyjne. Dzięki temu pomieszczenie wygląda na jasne i przestronne.

Dobierz właściwe proporcje, podczas gdy w jednej części pomieszczenia kolory mogą być monolityczne, a w drugiej powinny być – rozrzedzone ornamentem, wzorem. Aby nie przeciążać obszaru ciemnymi odcieniami, dozwolone jest stosowanie szarych tonów o różnej intensywności. Kupując płytki łazienkowe w sklepie internetowym, zwróć uwagę na matowe i błyszczące tekstury. Przy niestandardowych parametrach pomieszczeń uzasadniony jest nieproporcjonalny, asymetryczny układ wykończeń, ale jednocześnie trzeba też wiedzieć, kiedy się zatrzymać i nie przeciążać łazienki maksymalnym wykorzystaniem ciemnych kolorów. Powierzchnię sufitu w łazience o podobnym designie można udekorować na różne sposoby – pozostawić ją w kolorze białym lub obrysować czarną linią.

Dopuszczalne jest wybieranie czarnych płytek o różnych fakturach – matowych na podłogę, a na ściany – błyszczących lub lustrzanych. Okładzina nie musi być całkowicie czarna – nawet jeśli ma odcień niebieski, czerwony lub zielony. Kształt płytek ściennych może być różny – w postaci prostokątów, trójkątów, plastrów miodu.

Wzory na płytkach, które pasują do łazienki

Udekorowanie łazienki stylowymi płytkami ceramicznymi daje możliwość wpasowania ich pod kątem dowolnego stylu. Nie bez powodu projektanci tak bardzo lubią pracować z tym materiałem. Przy planowaniu i wyborze płytek do łazienki należy zwrócić uwagę na następujące detale:

  • Sztuczne oświetlenie wewnętrzne może nieznacznie zmienić odcień zastosowanego materiału wykończeniowego.
  • Zastosowanie pionowego wzoru sprawi, że sufit będzie wyglądał na znacznie wyższy, a wanna bardziej przestronna niż w rzeczywistości.
  • Dobór odpowiednich płytek ceramicznych zależy głównie od wielkości łazienki, ponieważ ciemne odcienie sprawią, że będzie ona wizualnie mniejsza, a jasne wręcz przeciwnie – ją powiększą.
  • Podczas stosowania płytek o błyszczącej powierzchni i przy oświetleniu elektrycznym powstanie odblask, który bardzo męczy oko.

Najlepszą opcją dla każdej łazienki jest klasyczny design, gdzie góra ściany powinna być jasna, a dół w ciemniejszych kolorach. Możesz zastosować też bardziej nietypowe rozwiązania. Na przykład możesz eksperymentować, wybierając j kontrastową kolorystykę, łącząc zwykłą płytkę i stylowy ornament w jednym wystroju. Najważniejsze jest, aby przy wyborze odpowiednich płytek ceramicznych do łazienki wziąć pod uwagę charakterystykę każdego konkretnego pomieszczenia. Ciekawą opcją jest użycie płytek ceramicznych ze wzorami w stylu orientalnym. Mogą to być, kwiaty orientalne. Do dekoracji łazienki możesz użyć panelu ściennego lub podłogowego w jasnych i chwytliwych kolorach.