Przy łączeniu różnych śrub, gwintów, czy też innych elementów metalowych, takich jak na przykład tuleje bądź łożyska, bardzo dobrym rozwiązaniem będą kleje do gwintów, które nazywane są również klejami do śrub, czy też klejami anaerobowymi. Kleje te wykorzystywane są również jako uszczelniacze do gwintów i mogą posłużyć jako klej do zerwanych gwintów, gdyż dobrze poradzą sobie w wypadku ich naprawy. Zatem, koniecznie powinniśmy wiedzieć, jakie właściwości mają kleje do gwintów i czym powinniśmy się kierować, jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać te najlepsze?
Klej do gwintów – najważniejsze właściwości i zastosowanie
Klej anaerobowy, to nazwa kleju, który znajduje wykorzystanie do gruntów oraz śrub, jednakże jak jak już zostało nadmienione powyżej, może być on wykorzystywany również do łożysk, jak i innych elementów metalowych. Klej ten zalicza się do tak zwanych klejów montażowych. Ważną rolą, jaką odgrywa te właśnie artykułu, to zastąpienie innych materiałów uszczelniających, takich jak na przykład taśmy izolacyjne, teflonowe, pakuły, sznury uszczelniające, czy też inne tego typu artykuły. Co za tym idzie, jest to doskonały uszczelniacz do gwintów. Takie właśnie kleje wyróżniają się ciekłą konsystencją i działają wówczas, kiedy następuje odcięcie dostępu do tlenu, kiedy dwie powierzchnie łączą się ze sobą. Warto również wiedzieć o tym, że klej do gwintów wzmacnia oraz uodparnia gwinty oraz inne artykuły na wszelkie drgania oraz uderzenia. Klej anaerobowy, może być wykorzystywany zarówno do zerwanych gwintów, jak również do naprawy gwintów. Jest to klej do metalu, z którego korzystać możemy zarówno jeżeli chodzi o domowe instalacje wodne i gazowe, jak i do różnego rodzaju instalacji przemysłowych.
Klej anaerobowy, który wybrać?
Przez wiele lat, producenci znacznie doskonalili kleje anaerobowe, dzięki czemu obecnie kleje te dzielą się na artykułu przygotowane specjalnie do nadanego połączenia. To, jaki klej do gwintów powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od danego połączenia, a konkretnie od obecnych tam sił. Standardowym klejem jest ten, który ma typ działania W243, który bardzo często nazywany jest uniwersalnym. Jest on wykorzystywany głównie przy śrubach, które muszą być wymieniane co jakiś czas. Jego uniwersalność wynika z odporności połączenia na typowe drgania, wibracje oraz uderzenia, z którymi możemy się spotkać w przypadku wielu połączeń elementów metalowych. Jeżeli mało prawdopodobny jest demontaż śruby, to stosuje się klej o najwyższej sile wiązania, a więc W271.
Więcej artykułów
Rewolucja w budownictwie dzięki nowej generacji klejów H40
7 pomysłów na zastosowanie mikrocementu w łazience, które zmienią jej wygląd
Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz dla swojego projektu?