Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Różnica między konstrukcją tradycyjną a prefabrykowaną w budownictwie mieszkaniowym

Różnica między konstrukcją tradycyjną a prefabrykowaną w budownictwie mieszkaniowym

W budownictwie, jak w każdej zresztą branży, stale pojawiają się nowe trendy, które niekoniecznie są nowymi rozwiązaniami. Tak jest choćby ze stawianiem konstrukcji prefabrykowanych. Obecnie rozwiązanie to wdraża się coraz częściej, również w budownictwie mieszkaniowym. Projektowanie mieszkań z tego typu komponentów przebiega nieco inaczej. Tym bardziej odmiennie wygląda sam proces budowy. Sprawdźmy, jakie są różnice i które rozwiązanie jest lepsze.

Czym jest prefabrykacja?

Być może w tym momencie głowisz się nad tym, na czym właściwie polega budowanie obiektów z prefabrykatów. Czym jest ta prefabrykacja? Otóż mowa o budowaniu obiektów z przygotowanych wcześniej elementów, które są ze sobą łączone na placu budowy. Innymi słowy, w tradycyjnym budownictwie korzysta się z materiałów budowlanych. Z nich buduje się ściany, podłogi, czy stropy. Natomiast konstrukcje prefabrykowane, choć również powstają na placu budowy, to z elementów o wiele bardziej złożonych. Mowa tutaj o gotowych lub częściowo gotowych, wspomnianych wcześniej ścianach czy stropach.

Czy projektowanie mieszkań prefabrykowanych ma sens?

Prefabrykacja powszechnie znajduje zastosowanie w budownictwie małym. Chodzi tutaj o stawianie niewielkich obiektów, takich jak choćby garaże. W tym przypadku nie jest trudno przygotować prefabrykaty i złożyć w całość. Natomiast bloki mieszkalne to o wiele większe konstrukcje. Mimo to coraz częściej przeprowadza się projektowanie mieszkań prefabrykowanych. Dlaczego?

Otóż prefabrykacja pozwala zrealizować projekt o wiele szybciej niż w przypadku stosowania metody tradycyjnej. Co więcej, duża część pracy toczy się w zamkniętych pomieszczeniach, zatem warunki atmosferyczne nie zakłócają przebiegu prac budowlanych. Niestety projektowanie mieszkań prefabrykowanych jest ograniczone możliwościami technicznymi. Nie wszystkie elementy można stworzyć jako prefabrykaty lub też trudne jest ich połączenie. Tym samym pewne rozwiązania nie są możliwe do wdrożenia. Jednak zdecydowana większość jest osiągalna. Poza tym budownictwo opierające się na prefabrykatach stale się rozwija.