Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Kompensacja mocy biernej, czyli jak obniżyć rachunki za prąd?

Kompensacja mocy biernej Olkusz

Właściciele domów, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw zasilanych energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne nie zawsze zdają sobie sprawę z dodatkowych kosztów, jakie ponoszą. Odpowiada za nie moc bierna, która pojawia się w domowej bądź firmowej instalacji. Sprawdź, czym dokładnie jest moc bierna, jaki ma wpływ na opłaty za energię elektryczną i dlaczego jej kompensacja może okazać się niezbędna.

Z czego wynikają wyższe rachunki za prąd?

Odpowiednie projektowanie instalacji elektrycznych i ich wykonanie, pozwala nam wygenerować ogromne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Może się jednak okazać, że po zainstalowaniu fotowoltaiki na dachu lub podwórku, koszty związane z dystrybucją energii elektrycznej nagle wzrosną. Powodem takiego stanu rzeczy nie będą jednak uszkodzone lub źle zamontowane panele, a właśnie moc bierna.

Czym jest moc bierna?

Kompensacja mocy biernej to zabieg skupiający się na energii niewykorzystywanej przy pracy urządzeń elektrycznych znajdujących się w naszym domu lub firmie. Energię bierną możemy przy tym podzielić na indukcyjną, czyli pobraną oraz pojemnościową, czyli oddaną.

Pierwsza z nich jest pobierana przez urządzenia podłączone do sieci za pomocą zjawiska indukcji (piece indukcyjne, oświetlenie LLED, transformatory). Z kolei energia pojemnościowa jest w całości oddawana do sieci, jednak nie dzieje się to bez pobrania przez dystrybutora opłaty.

Kiedy możemy spodziewać się mocy biernej na fakturze za prąd?

Obwód elektryczny składa się z trzech rodzajów energii: czynnej, biernej oraz pozornej. Moc czynna, która zamieniana jest w pracę użytkową jest konieczna do prawidłowego działania wszystkich urządzeń elektrycznych. Moc bierna występuje pomiędzy źródłem energii a jej odbiornikiem, a moc pozorna stanowi wyliczenie wektorowej sumy mocy czynnej oraz biernej.

Wiele osób błędnie zakłada, że opłata za energię bierną jest doliczana wyłącznie firmom oraz dużym gospodarstwom domowym zużywającym ogromne ilości prądu. W rzeczywistości opłata taka może pojawić się na każdym rachunku i często wiąże się ze zmianą dostawcy, przyjęciem nowego sposobu rozliczeń lub wymiana licznika po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych.

Co więcej, opłata, która naliczana jest z tytułu przekroczenia limitu poboru energii biernej może stanowić aż 1/3 wartości faktury za prąd. Na szczęście takiej sytuacji można uniknąć decydując się na kompensację mocy biernej.

Instalacje elektryczne Olkusz

W jaki sposób kompensacja mocy biernej pomaga obniżyć rachunki za prąd?

Jeśli jesteś jedną z osób, które na swoich rachunkach zauważyły opłatę wynikająca ze zbyt dużego przesyłu mocy biernej musisz podjąć szybkie i zdecydowane działania ograniczające to zużycie. Najprostsze rozwiązanie w tym kierunku to zakup dobrego kompensatora mocy biernej. Jest to urządzenie, które służy do zrównoważenia mocy biernej energią o tej samej lub zbliżonej wartości, jednak charakteryzującej się przeciwnymi zwrotem.

Co ważne kompensacja mocy czynnej odbywa się przy użyciu specjalnych kondensatorów, z kolei kompensacja mocy biernej wymaga skorzystania z urządzeń, jakimi są dławiki kompensacyjne. W efekcie tego działania zanika konieczność przesyłu energii biernej do odbiorcy, dzięki czemu redukują się koszty związane z dystrybucją energii. Dodatkowo kompensacja mocy biernej jest o tyle ważna, ponieważ ogranicza ona przepustowość sieci elektrycznej oraz powstawanie dodatkowych strat w energii czynnej.

Komu zlecić kompensacje mocy biernej?

Zarówno projektowanie instalacji elektrycznych, jak i ich wykonywanie należy zlecać ekspertom z branży elektrycznej. Podobnie powinniśmy postępować w przypadku chęci kompensacji mocy biernej. Tylko prawdziwi fachowcy w tej dziedzinie posiadający odpowiednie kwalifikacje będą w stanie dopasować wszelkie parametry oraz funkcjonalność urządzeń do zapotrzebowania konkretnego inwestora.

Jest to ważne, ponieważ jedynie odpowiednio dobrany kompensator będzie w stanie zwrócić się w ciągu roku, od jego instalacji. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://www.treelektryk.pl/kompensacja-mocy-biernej.html, gdzie znajdziesz ofertę prawdziwego fachowca w dziedzinie instalacji elektrycznych, czyli firmy TRE-Elektryk.