Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Różne pomysły na oświetlenie LED – gdzie go używać?

oświetlenie led

Technologia LED w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy rozkwit. Możemy ją spotkać niemal wszędzie. Coraz powszechniej stosuje się ją także w domach prywatnych. W których przestrzeniach warto wprowadzić produkty LED? Jeśli szukacie odpowiedzi, zapraszamy do dalszej lektury. Postaramy się opowiedzieć, jak najwięcej o tej niezwykłej technologii.

Co to jest LED?

Zacznijmy od samego początku. Powszechnie mówi się o technologii LED, ale czy tak naprawdę wiemy, na czym ona polega?

Sam skrót LED pochodzi od angielskiego terminu Lighting Emitting Diode, czyli diody elektroluminescencyjnej lub prościej diody, która daje światło.

W jaki sposób dochodzi do emisji światła? Dioda jest półprzewodnikiem, który wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji. Oznacza to, że gdy przez diodę przepływa prąd, zaczyna ona wytwarzać światło widzialne lub niewidzialne (podczerwone lub ultrafioletowe).

W każdej diodzie musi występować ogranicznik prądu. Najczęściej w tej roli pojawia się LED driver lub rezystor, których zadaniem jest ograniczenie maksymalnej wartość prądu przepływającego przez urządzenie LED. Co by się wydarzyło bez takiego zabezpieczenia? Dioda uległaby bardzo szybko uszkodzeniu.

W jakich produktach stosuje się diody LED?

Diody wykorzystuje się powszechnie do wytwarzania zróżnicowanych produktów oświetleniowych. Mogą występować w formie pojedynczych źródeł światła, powszechnie stosowanych w oświetleniu punktowym, na przykład w rozwiązaniach dających efekt rozgwieżdżonego, nocnego nieba. Świetnym przykładem zastosowania diod LED, który znamy niemal wszyscy, są lampki choinkowe, składające się z szeregu pojedynczych diod, ułożonych w jeden, długi łańcuch.

To jednak wciąż nie wszystko. Projektanci i osoby prywatne chętnie sięgają też po taśmy LED, które są łatwe w zastosowaniu i niezmiernie wygodne, pozwalając na szybkie oświetlenie i podświetlenie rozmaitych przestrzeni – od krawędzi mebli, wnęk i innych elementów architektonicznych, po schody w domach.

Wielkim zainteresowaniem cieszą się także lampy LED. Co to takiego? Tym mianem określa się źródła światła składające się z wielu diod LED. Umieszcza się je w obudowie, która umożliwia zastosowanie produktu w standardowych oprawach, przeznaczonych dla tradycyjnych żarówek.

Zalety technologii LED – dlaczego warto wymienić wszystkie domowe żarówki?

Podstawową zaletą produktów LED jest ich olbrzymia energooszczędność, pozwalająca na zaoszczędzenie nawet 90% energii zużywanej w gospodarstwie domowym. Diody i lampy LED są też niezmiernie efektywne, dają sporo światła, przy zachowaniu olbrzymiej wytrzymałości, gwarantującej nawet do 100 000 godzin świecenia. Oznacza to, że raz kupione urządzenie posłuży nam przez wiele lat.

Diody kończą swoją żywotność w zupełnie inny sposób niż standardowe żarówki, które po prostu któregoś dnia nagle gasną. Produkty LED zaczynają powoli świecić coraz słabiej, dając czytelny sygnał, że należy przygotować się do niedługiej wymiany.

W przypadku technologii LED niemal cała energia jest przekształcana na światło. Straty związane z wytwarzaniem ciepła są naprawdę minimalne. Oznacza to, że diody LED słabo się nagrzewają i stanowią zdecydowanie mniejsze zagrożenie pożarowe niż standardowe produkty oświetleniowe.

Nowoczesne diody i lampy LED pozwalają na uzyskanie niemal dowolnego koloru i temperatury barwowej światła. Jeśli zdecydujemy się na lampy LED RGB, będziemy nawet mogli samodzielnie zmieniać barwę świecenia na taką, która najbardziej odpowiada naszemu aktualnemu nastrojowi lub potrzebie chwili.

Źródła światła LED są odporne na uszkodzenia i wstrząsy w znacznie większym stopniu niż tradycyjne, kruche żarówki. Dzięki temu można je wykorzystywać w miejscach szczególnie często uczęszczanych lub przeznaczonych do intensywnej pracy.

Wytrzymałość, długowieczność oraz mniejsze zużycie energii sprawiają, że produkty LED stają się szczególnie przyjazne środowisku. Do ich produkcji nie używa się także substancji groźnych dla człowieka i środowiska naturalnego takich, jak kadm, ołów lub rtęć.

Niepozorne diody LED – rewolucja w oświetleniu

Choć diody LED są niewielkie, wprowadziły wiele zamieszania na rynku produktów oświetleniowych. Zmieniły sposób myślenia o lampach oraz kosztach domowego oświetlenia. Dzięki technologii LED można wprowadzać rozwiązania zdecydowanie tańsze w eksploatacji, wygodniejsze, trwalsze i bezpieczniejsze niż znane nam wszystkim, klasyczne żarówki.

Czy LED wyprze całkiem z rynku standardowe produkty? Trudno powiedzieć. Na razie stanowi świetną alternatywę, coraz chętniej wybieraną przez wielu użytkowników.

***

Chcesz oświetlić dom w sposób tani i praktyczny? Jeśli szukasz wskazówek, odwiedź stronę: https://lampy.it, pełną pomysłów i praktycznych porad specjalistów.