Są takie miejsca w każdym domu lub mieszkaniu, o których często się zapomina lub traktuje się je mocno po macoszemu w trakcie urządzania wnętrz. Zalicza się do nich zazwyczaj przedpokoje, korytarze i klatki schodowe. Niby służą głównie jako przedsionek przed właściwymi pokojami lub jako ciągi komunikacyjne, łączące różne części budynku. Jednak tkwi w nich spory potencjał, który warto wykorzystać, aby dom nabrał kompleksowego klimatu oraz prezentował się po prostu spójnie i elegancko. Kluczowe w tworzeniu przestrzeni jest oświetlenie, również w domowych ciągach komunikacyjnych. Jakie zatem lampy wprowadzić do tych pomieszczeń, aby były maksymalnie praktyczne, wygodne i naprawdę piękne? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.
Funkcje klatek schodowych i przedpokojów
Wszystkie omawiane przestrzenie zazwyczaj prowadzą przede wszystkim do właściwych pomieszczeń domowych. Niektóre mogą również mieć inne funkcje. Przedpokoje wykorzystuje się na przykład także jako garderobę, do przechowywania butów oraz wierzchnich okryć.
Drugą funkcją wszystkich tego typu wnętrz jest magazynowanie rozmaitych przedmiotów, od odzieży, książek oraz innych produktów, które zbieramy w domach.
Oprócz zastosowania typowo praktycznego, przedpokoje i korytarze mogą także po prostu dekorować i spajać wizualnie całą przestrzeń. Ponadto, jeśli odpowiednio je zaaranżujemy, stanowią przedsmak stylu całego domu.
Świetnym sposobem na budowanie kompleksowej stylizacji jest zastosowanie właściwego oświetlenia.
Jakie oświetlenie przydaje się w ciągach komunikacyjnych?
We wszystkich wspomnianych pomieszczeniach zazwyczaj stawia się przede wszystkim na oświetlenie główne. Są to często lampy sufitowe lub plafony. Niekiedy używa się także kinkietów, montowanych do powierzchni ściany.
Lampy zadaniowe przydają się w miejscach, w których wykonuje się konkretne czynności, wymagające większej ilości światła, na przykład przed lustrem w przedpokoju, przy którym dokonujemy ostatnich poprawek w stroju i makijażu tuż przed wyjściem z domu.
Oddzielną kwestią jest odpowiednie oświetlenie schodów. Warto zadbać o podświetlenie każdego ze stopni – służy to przede wszystkim zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa użytkowników.
Można je podświetlać, stosując oczka wpustowe, montowane na ścianie, tuż nad poziomem schodów, lub przyklejając do krawędzi stopni listwy LED – energooszczędne i dające wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się.
W pomieszczeniach przechodnich, łączących różne części domu nie potrzeba szczególnie intensywnego natężenia światła. Zazwyczaj wystarcza około 100 lx. Podobnie jest z temperaturą barwową. Warto postawić na światło jak najbardziej oddające naturalne oświetlenie.
Najciekawsze trendy oświetleniowe do wykorzystania w domach
W przedpokojach i na schodach można także postawić na dekorację z pomocą ciekawych rozwiązań oświetleniowych. Szczególnie popularne staje się ostatnio wykorzystywanie lamp wiszących, a nawet żyrandoli, które z powodzeniem montuje się poza salonami i sypialnią.
Główna zasada w przypadku lamp wiszących mówi, aby zawieszać je poza ciągami komunikacyjnymi, na wysokości, która zagwarantuje, że nikt nie będzie zahaczał głową o oprawy. Warto również zadbać o to, żeby źródło światła nie oślepiało osób przemieszczających się, zwłaszcza na klatkach schodowych.
W przedpokojach pojawiają się oprawy w takim samym stylu, jak w pozostałych częściach domu. Można postawić na lampy:
- minimalistyczne,
- art déco,
- skandynawskie.
Każda z nich gwarantuje zupełnie inną aranżacje i może stać się głównym punktem ozdobnym przestrzeni. Lampy minimalistyczne mają proste, geometryczne bryły. Rozwiązania w stylu art déco dodają ponadczasowej elegancji, a modele skandynawskie wykorzystują nurty naturalne, zbliżone do popularnych tendencji eko.
Nowoczesne przedpokoje i klatki schodowe – przestrzeń tworzona światłem
Klatki schodowe, korytarze i przedpokoje coraz częściej stanowią ważne miejsce w domu, które również jest pieczołowicie aranżowane. Stosuje się do niego te same zasady, co w pozostałych pomieszczeniach, zapewniając maksymalną funkcjonalność, ale też dekoracyjność.
W każdym z nich montuje się dekoracyjne oprawy oświetleniowe, również w formie rozbudowanych żyrandoli, które wcześniej pojawiały się wyłącznie w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu lub mieszkania.
Przedpokoje i schody powoli wychodzą z cienia i stają się pełnoprawnymi domowymi wnętrzami, które wyglądają zawsze ciekawie i w których aż chce się przebywać.
***
Szukasz sposobu na praktyczne i eleganckie oświetlenie domu? Zachęcamy do odwiedzenia strony Azzardo.com.pl, pełnej pomysłów oraz porad od specjalistów w temacie oświetlenia wnętrz.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?