Dom bez oświetlenia byłby przestrzenią niezdatną do mieszkania. Dlatego koniecznie trzeba w nim zamontować różne lampy i punkty świetlne, pozwalające na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie rozmaitych czynności o większej lub mniejszej precyzji. Współczesne systemy oświetleniowe pozwalają jednak na znacznie więcej. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć nieco o sposobach zwiększenia funkcjonalności oświetlenia z pomocą nowoczesnych pilotów oraz aplikacji. Jak działają i kiedy warto z nich korzystać? Jeśli chcecie wiedzieć, koniecznie doczytajcie tekst do samego końca.
Budowanie spójnego systemu oświetleniowego do domu
Zanim w ogóle zaczniemy myśleć o zdalnym zarządzaniu oświetleniem, koniecznie trzeba dokładnie zaplanować wszystkie elementy całego systemu. Warto pod tym względem zdać się na porady fachowców. Profesjonalni architekci, o dużym doświadczeniu w projektowaniu wnętrz mieszkalnych, wiedzą doskonale, w których miejscach powinna znaleźć się lampa lub oczko wpustowe, aby optymalnie oświetlić przestrzeń.
Pamiętajmy, że idealne oświetlenie składa się z przynajmniej kilku produktów, o zróżnicowanych parametrach i funkcji. Do wnętrz stosuje się bowiem lampy:
- główne (bezpieczne przemieszczanie się i wykonywanie podstawowych czynności),
- zadaniowe (precyzyjne prace manualne),
- dekoracyjne.
Z ich pomocą tworzy się kompleksowy system, który sprosta wszelkim wymaganiom.
Zdalne sterowanie oświetleniem – zalety rozwiązania
Standardowym sposobem na zarządzanie oświetleniem są włączniki. Mogą przybierać rozmaite postaci. Występują w wersjach jedno, dwuprzyciskowych lub pokrętłami, a także w formie dotykowych płytek szklanych. Wykonuje się je z rozmaitych surowców, coraz większy nacisk kładąc na walor dekoracyjny.
Podstawowym ograniczeniem klasycznych włączników światła jest fakt, że zazwyczaj musimy za każdym razem podchodzić do nich, aby uruchomić lub wyłączyć poszczególne lampy. Dodatkowo jeden moduł zarządza ograniczoną ilością punktów świetlnych.
A jak wygląda sytuacja w przypadku zarządzania zdalnego, wpisanego w centralny system Smart House?
Okazuje się wówczas, że z poziomu jednego panelu, pilota lub aplikacji na telefonie jesteśmy w stanie zarządzać rozmaitymi punktami w całym domu, a nawet w jego pobliżu. Możemy też ustawiać czasowe włączanie lub wyłączanie ich. Sporym udogodnieniem jest wykorzystanie czujników ruchu, które wyłączają światło w pomieszczeniach, w których nas nie ma przez dłuższą chwilę. To szansa na znaczące ograniczenie wydatków na prąd.
Rozwiązanie typu Smart House pomaga też często w optymalizacji wykorzystania oświetlenia naturalnego i sztucznego. W samym domu i w jego bezpośrednim otoczeniu montuje się rozmaite czujniki, które kontrolują poziom nasłonecznienia. Jeśli dysponujemy roletami zewnętrznymi, w razie potrzeby, system maksymalnie je odsłoni lub zasunie, aby stworzyć optymalne warunki we wnętrzu, pozwalające na wygodny relaks lub wzmożoną pracę.
Budowanie scen świetlnych z pomocą Smart House
Jedną z największych zalet centralnego zarządzania domowym oświetleniem, jest możliwość tworzenia i zapisywania tak zwanych scen świetlnych. Co to takiego? Sceną świetlną nazywamy konkretne ustawienie sekwencji kilku lamp, które tworzą konkretny nastrój, dopasowany do aktualnych potrzeb. Na przykład, gdy oświetlamy salon na przyjęcie ze znajomymi, zazwyczaj chcemy, aby był on pełen światła. Przydaje się zatem zarówno oświetlenie główne, jak i boczne. Jeśli natomiast chcemy spędzić przyjemny wieczór na kanapie z książką w ręce, wystarczy nam lampa stojąca obok fotela oraz delikatne podświetlenie boczne.
Każde z tych ustawień można zapisać w centralnym systemie, a później odtworzyć jednym kliknięciem na pilocie lub w aplikacji. Nie trzeba ręcznie włączać każdej z lamp, ani nawet wstawać z fotela. Inteligentny dom zrobi wszystko za nas.
Funkcjonalność, wygoda i dekoracyjność w jednym – nowoczesne oblicze oświetlenia
Obecnie zarządzanie oświetleniem staje się maksymalnie proste i wygodne. Włączamy i wyłączamy poszczególne lampy lub całe ich grupy, nie podnosząc się z kanapy, a nawet będąc nieobecnym w domu. Zwiększa to wygodę, a także wpływa na zmniejszenie kosztów ponoszonych na oświetlenie domowych wnętrz.
Właściwie skonfigurowane zdalne zarządzanie z pomocą pilota lub aplikacji to rozwiązanie, które pokocha każdy, kto ceni komfort i praktyczne pomysły, wspierające codzienne funkcjonowanie.
***
Jeśli szukasz skutecznych i nowoczesnych rozwiązań do zarządzania domowym oświetleniem, odwiedź stronę: https://Gajwer.pl, pełną pomysłów oraz porad ekspertów.
Więcej artykułów
3 powody, dla których warto mieć serwis obiadowo-kawowy
Jak wybrać drzwi zewnętrzne nowoczesne i dębowe drzwi wewnętrzne?
Interaktywne lampy sypialniane jako element inteligentnego domu