Łazienka to bardzo często jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń, jeśli chodzi o remont.
Łazienka to bardzo często jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń, jeśli chodzi o remont. Jednakże, odświeżony wygląd, nowe meble i sanitarka, a także nowoczesność sprawia, że remont łazienki jest wart każdego dnia, jaki na to poświęcimy. No właśnie, ale ile dokładnie trwa remont łazienki? Na jakie koszty powinniśmy się przygotować?
Aby odpowiedzieć na to pytanie w jak najdokładniejszy sposób, postanowiliśmy omówić najistotniejsze kwestie związane z remontem łazienki. Poruszyliśmy więc temat wykończenia ścian, przygotowania podłoża, a także wielu innych istotnych podczas remontu łazienek kwestii.
Ile kosztuje remont łazienki?
Bardzo trudno wstępnie oszacować koszt remontu łazienki z uwagi na fakt, że każde województwo charakteryzuje się innymi cenami materiałów czy też ceny usług ekip remontowo-budowlanych. Co więcej, koszty będą zależne też od zakresu robót (czy będzie to gruntowny remont łazienki czy tylko odświeżenie poszczególnych elementów), standardu wykończenia, jakości wykorzystanych materiałów czy, co ważniejsze, lokalizacji i powierzchni pomieszczenia.
Inna cena obowiązywać będzie przecież w Warszawie czy ogólnie w województwie mazowieckim, a inna w województwie świętokrzyskim, podkarpackim czy lubelskim. Ponadto, bardzo ważne jest wliczyć w koszty to czy łazienka do remontu jest w bloku czy w domu jednorodzinnym.
Można, rzecz jasna, oszacować potencjalne koszty. Jednakże, przede wszystkim należy sprawdzić cennik poszczególnych fachowców i dowiedzieć się jaki będzie koszt skuwania płytek i położenia nowych, wykonanie wylewki, naprawy ubytków w ścianie lub na suficie, czy też zajęcie się gruntowaniem czy też malowaniem.
Wszystko to sprawia, że finalny koszt remontu łazienki może być bardzo rozbieżny i wynosić 5000 zł (mała łazienka, remont tylko częściowy i mniejsze miasta) czy też przekroczyć 25 000 zł (większa łazienka, remont kompletny, większe miasta). Z tego względu każdy z nas powinien samemu dowiedzieć się jaki będzie potencjalny koszt całego przedsięwzięcia.
Ile trwa remont łazienki?
Aby wykonać remont łazienki z pewnością potrzebujemy miejsca zastępczego, w którym będziemy mogli załatwić swoje potrzeby. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w przypadku remontu łazienki każdy z nas chce wiedzieć ile czasu zajmie fachowcom ukończenie projektu. To zależne jest przede wszystkim od tego jaki jest metraż łazienki, ale też od doświadczenia ekipy remontowej.
Mówi się jednak, że remont łazienki trwa od tygodnia do trzech. Zakres ten jest z pewnością spory. Jest to jednak spowodowane przede wszystkim zakresem prac, ale także naszym przygotowaniem. Jeśli ekipa rozpocznie prace i w pewnym momencie zabraknie im materiałów czy też nie będziemy przygotowani pokryć wszelkich dodatkowych kosztów, to przy remoncie łazienki może dojść do bardzo dużych opóźnień.
Krok po kroku remont łazienki – o czym musimy pamiętać?
- Najpierw zacznij od planu
Projekt i właściwa aranżacja łazienki jest nadzwyczaj istotna z uwagi na to, że pozwoli nam to odpowiednio rozmieścić sanitarkę, a więc toaletę, prysznic lub wannę, pralkę, zlewozmywak, a także inne dodatkowe gadżety w postaci bidetu suszarki bądź innych akcesoriów tego typu.
Odpowiedni plan wymaga jednak właściwego wymierzenia wszystkich płaszczyzn i sprawdzenia czy nowo zakupione bądź planowane elementy łazienki będą pasowały. Następnie, uzupełniamy to wszystko w meble łazienkowe i zajmujemy się przygotowaniem kosztorysu łazienki. W nim wliczymy cenę wszystkich szafek, mebli, a także płytek ceramicznych i innych istotnych elementów.
Bardzo ważne jest też rozeznanie się w cenach ekipy remontowej, sprawdzenie czy potrzebna będzie wylewka samopoziomująca w celu wyrównania podłogi. Dopiero kiedy weźmiemy te elementy pod uwagę, będziemy w stanie przejść do kolejnego punktu, a mianowicie zakup materiałów budowlanych i przygotowanie się do remontu.
- Przygotowanie podłoża i powierzchni, a także prace hydrauliczno-elektryczne
Kolejnym krokiem remontu małej łazienki jak i tej dużej będzie przygotowanie podłoża i pozostałych elementów. Rzecz jasna, stare płytki, w przypadku gruntownego remontu łazienki, będziemy musieli skuć, a ściany przygotować pod położenie nowych. Warto też zainteresować się tym w jakim stanie jest kanalizacja, bo istotna okazać się może wymiana rur.
Przed rozpoczęciem remontu warto też upewnić się, że będziemy znać nowe położenie instalacji elektrycznej, co pozwoli elektrykom na precyzyjne umieszczenie gniazdek i pozostałych połączeń. Rzecz jasna dostosowanie wszystkich przyłączy hydraulicznych i upewnienie się, że wszystko zostało prawidłowo skonstruowane to podstawa, aby nie dopuścić do sytuacji, w której po położeniu płytek będziemy musieli martwić się o jakiekolwiek usterki.
- Podłogi, płytki i hydroizolacja
Gdy już upewnimy się, że nie musimy wyrównywać ścian, a podłoga nie wymaga od nas zastosowania wylewki samopoziomującej, czas na ułożenie płytek i podłogi. Wykorzystanie w tym celu krzyżyków dystansowych i właściwe fugowanie jest istotne, aby zachować aspekt wizualny i zapewnić sobie właściwy układ płytek na ścianie.
Musimy też upewnić się, że zadbamy o odpowiednią hydroizolację. W tym celu musimy zadbać o to, aby uszczelnić newralgiczne miejsca jak, na przykład, styki między podłogą a ścianą czy też miejsca, gdzie są przejścia rur lub wewnętrzne narożnika. Ponadto, uszczelnić powinniśmy też łączenia sprzętu sanitarnego.
- Wentylacja i ogrzewanie
Niewłaściwa cyrkulacja powietrza w łazience to bardzo prosty przepis na wszechobecną pleśń i grzyby, a także problemy związane z nieschnącymi ręcznikami czy ubraniami. Remont to jednak doskonały moment, aby zadbać o te wszystkie kwestie i upewnić się, że odprowadzenie pary wodnej po myciu jest skuteczne.
Należy więc upewnić się, że wybrany przez nas grzejnik był wystarczająco wydajny do ogrzania całego metrażu łazienki. Oprócz tego, musimy też wyposażyć się w skuteczny wentylator w celu odprowadzania nadmiaru wilgoci. Pomoże w tym też odpowiednie podcięcie w drzwiach.
- Wykończenie
Gdy już zadbamy o wyżej wymienione aspekty, czeka nas biały montaż. Jest to w skrócie instalacja wszelkich zakupionych wcześniej urządzeń, w tym brodzika, prysznica, toalety, zlewu i innych tego typu urządzeń. Oprócz tego, warto też nałożyć silikon, czyli dodatkową ochronę przed wodą, wszędzie, gdzie jest to potrzebne.
Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu łazienki, to warto pomyśleć nad zakupem sporych lustrzeń czy też przeszklonych elementów. Ponadto, odpowiednie oświetlenie, w tym punktowe oświetlenie (na przykład prysznica) będzie gwarantem odpowiedniej gry świateł.
Artykuł napisany dzięki Perfect Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz.
Więcej artykułów
Rewolucja w budownictwie dzięki nowej generacji klejów H40
7 pomysłów na zastosowanie mikrocementu w łazience, które zmienią jej wygląd
Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz dla swojego projektu?