Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Ogród wertykalny – czym jest i jakie są jego zalety?

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny, nazywany również żywą ścianą, to niezwykły trend w dekoracji wnętrz, który pokochają wszyscy miłośnicy zieleni. Dowiedz się więcej o zaletach ogrodu wertykalnego!

Ogród wertykalny – co to takiego?

Ogrody wertykalne określane są również mianem zielonych lub żywych ścian. Jest to nic innego, jak pionowe bądź poziome konstrukcje pełne roślin ozdobnych, a nawet pachnących ziół. Konstrukcja oparta jest na odpowiednim systemie nawadniania, który umożliwia uprawę zieleni w formie przypominającą panel ścienny. Wybór zielonej ściany w dużej mierze zależy od tego, w jakim miejscu zostaną one umieszczone, jednak różnorodność roślin oraz rozmiarów żywej ściany jest na tyle dużo, że każdy z łatwością dopasuje go do własnych preferencji i możliwości. 

Na wertykalny ogród możesz zdecydować się zarówno wtedy, gdy chcesz mieć go w zamkniętym pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Domowy ogród wertykalny wyposażony jest w rośliny, które są niezwykle proste w pielęgnacji, dzięki czemu na efektowną, zieloną ścianę mogą zdecydować się nawet osoby nieposiadające umiejętności w uprawie roślin. Zewnętrzna zielona ściana nada natomiast przyjemnego akcentu zwłaszcza nowemu, surowemu budownictwu oraz będzie pełnić funkcję izolacyjną. Do ich konstrukcji wykorzystywane są jednak inne gatunki roślin, gdyż muszą być one przystosowane do rozmaitych warunków atmosferycznych, panujących na zewnątrz.

Ogrody wertykalne i ich zalety

Zielone ściany posiadają wiele zalet – przede wszystkim, ogród wertykalny to element, który w każdym wnętrzu stworzy wyjątkową atmosferę i wprowadzi wiele pozytywnej energii. Zieleń zadziała kojąco i jednocześnie odświeżająco, dlatego żywe ściany są szczególnie chętnie zakładane w miejscach pracy. Pomieszczenie, w którym znajduje się ogród wertykalny, staje się przyjaźniejsze w odbiorze. Ponadto, konstrukcja idealnie kontrastuje z nowoczesnym wykończeniem wnętrz, w których dominują takie materiały jak beton, kamień czy cegła. W ogrodzie wertykalnym można umieścić rozmaite gatunki roślin, co pozwala perfekcyjnie dopasować go do aranżacji pomieszczenia.

Zaletą ogrodów wertykalnych są nie tylko efekty wizualne, ale także zdrowotne. Zielony ogród w pomieszczeniu to naturalny i najlepszy oczyszczacz oraz nawilżacz powietrza. Ściana stworzona z żywych roślin będzie szczególnie korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla wszystkich osób cierpiących na alergię, jak również dla astmatyków. Niezależnie jednak od stanu zdrowia, ogród wertykalny poprawi jakość powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu zarówno praca, jak i wypoczynek w jej otoczeniu będzie prawdziwą przyjemnością, która dodatkowo wyjdzie ci na zdrowie.