Oczyszczarki strumieniowe to nazwa, która prawdopodobnie nigdy nie obiła nam się o uszy, ponieważ jest to niezbyt poetyckie określenie techniczne dla urządzenia, które też nie jest specjalnie popularne. Warto zaznaczyć jednak, że czasami pojawia się w naszej ogólnej świadomości i zazwyczaj jest to pojawienie się o charakterze wręcz rozrywkowym.
W piaskarkach, jak popularnie określa się tego typu urządzenia, jest bowiem coś wyjątkowo satysfakcjonującego i obserwowanie ich przy pracy okazuje się być zadziwiająco przyjemne. O urządzeniach tych wiemy jednak bardzo niewiele i chociaż ich zastosowania są zatrważająco wręcz szerokie, nie mamy z nimi na co dzień do czynienia.
Metoda działania
Metoda działania oczyszczarek strumieniowych jest genialna w swojej prostocie. Wykorzystywane jest tutaj proste zjawisko łączące w sobie energię kinetyczną oraz wytrzymałość materiałów. Jeśli bowiem uderzymy materiałem mniej wytrzymałym w bardziej wytrzymały, nie uszkodzimy materiału bardziej wytrzymałego, co oznacza, że taki proces jest bezpieczny dla tego wytrzymalszego materiału. Jeśli jednak wykorzystamy cząsteczki materiału, którym nadamy dużą energię kinetyczną, do oddziaływania na materiał ustawiony jako przeszkoda dla tej energii kinetycznej, możemy spodziewać się ciekawej reakcji. Nie jest to oczywiście nic skomplikowanego i na tym właśnie polega cały geniusz rozwiązania: tak jak w przypadku spłukiwania z rąk brudu pod kranem, tak oczyszczarki strumieniowe są w stanie „spłukiwać” z materiałów inne rzeczy, tylko robią to bardziej. A w niektórych przypadkach dużo bardziej.
Oczyszczanie
Najbardziej popularne zastosowanie, jakie znajdują dla siebie oczyszczarki strumieniowe, to czyszczenie różnych powierzchni z zabrudzeń i nalotów. W serwisach z ciekawymi filmikami można znaleźć masę hipnotyzujących treści pokazujących, w jaki sposób niepozorne urządzenie wyglądające na dmuchawę jest w stanie niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki usuwać rdzę z najróżniejszych powierzchni metalowych lub na przykład bez najmniejszego problemu usuwać glony i wszelkiego rodzaju porosty z kadłuba statku. Co ciekawe, tego typu urządzenia znajdują zastosowanie także w medycynie. Podstawowym narzędziem do usuwania kamienia nazębnego w stomatologii są dzisiaj właśnie piaskarki.
Obróbka przemysłowa
Zdecydowana większość takich urządzeń to jednak nie niewielkie myjki ciśnieniowe, dzięki którym mała manufaktura czyści felgi samochodowe. Piaskarki są masowo wykorzystywane w przemyśle do obróbki najróżniejszych materiałów z tego prostego powodu, iż piasek jest bardzo twardym kamieniem i tylko niewielki rozmiar poszczególnych ziarenek sprawia, że wydaje się niegroźny. Strumień piasku, zmieszanego z wodą lub powietrzem, można wykorzystywać nawet do cięcia stali oraz innych teoretycznie bardzo twardych materiałów. Urządzenia tego typu często mają postać zamkniętych skrzyń, w których umieszcza się obrabiany przedmiot i tam, w bezpiecznych warunkach, zachodzą wszystkie zaprogramowane zjawiska.
Artykuł powstał we współpracy z Contracor.com.pl |
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?