Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Czym powinny się wyróżniać meble do ogrodu?

meble do ogrodu

Współczesny ogród przestał być już połączeniem przypadkowych przedmiotów z roślinnością. Obecnie jest planowany z równie wielką pieczołowitością, jak wszystkie domowe wnętrza. Jest to o tyle istotne, że w okresie wiosenno-letnim często pełni on funkcję domowego salonu. Z tego też powodu musi posiadać szereg elementów, o których trzeba pamiętać, gdy zaczynamy planować naszą przydomową przestrzeń.

Do czego wykorzystujemy ogród?

Gdy tylko pojawiają się pierwsze ciepłe promienie wiosennego słońca, z olbrzymią chęcią przenosimy życie rodzinne do przestrzeni przydomowych. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż rozkoszowanie się pogodą, relaks i rodzinne spędzanie czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

Nowe czasy sprawiły, że funkcja ogrodu uległa zdecydowanej zmianie, sprawiając, że bliżej mu obecnie do nowoczesnych i komfortowych pomieszczeń domowych, łączących rolę wypoczynkową z dekoracją. Istotne w takiej przestrzeni jest odpowiednie wyposażenie. Jakie zatem powinny być idealne meble ogrodowe?

Trwałość i wytrzymałość

Meble ogrodowe zazwyczaj przez większą część roku są narażone na działanie niezmiernie niszczycielskiej pogody. Wysoka lub niska temperatura, podwyższona wilgotność, działanie promieni UV sprawiają, że meble mogą się odbarwiać, pękać lub odkształcać.

W przypadku produktów, wykonanych z naturalnych materiałów, jak drewno lub rattan, koniecznie trzeba pamiętać o regularnej impregnacji, która umożliwia stosowanie mebli przez dłużej niż jeden sezon.

Z kolei meble z tworzyw sztucznych, zwłaszcza niezmiernie trwałego polipropylenu oraz plecionki technorattanowej, pozwalają na przechowywanie całego ogrodowego wyposażenia na zewnątrz przez cały rok, bez obaw, że ulegnie ono zniszczeniu.

Wygoda

Ogród ma służyć głównie naszej przyjemności i wypoczynkowi. Dlatego też należy bezwzględnie wybierać wyposażenie, które umożliwia niczym nieograniczony relaks. Warto postawić na wygodne fotele i sofy oraz wszelkie dodatkowe produkty, które zwiększają codzienny komfort. Mogą to być podnóżki, stoliki z wmontowaną funkcją schowka lub nawet chłodziarki na napoje.

Aby zwiększyć wygodę mebli ogrodowych, zazwyczaj stosuje się miękkie poduszki, które umieszcza się na siedziskach i zapleckach. Dzięki nim można korzystać z foteli i sof przez długi czas, bez najmniejszych nawet oznak dyskomfortu. Ponadto poduszki potrafią chronić przed oparzeniami od nagrzanego słońcem aluminium lub stali.

Stylistyka

Nowoczesne meble muszą być nie tylko praktyczne i w pełni wygodne. Powinny również tworzyć całością aranżację, niemal jak we wnętrzu dobrze zaprojektowanego salonu. W przydomowej strefie wypoczynkowej, należy zatem połączyć elementy natury z przestrzenią przeznaczoną stricte do wypoczynku.

Do najczęściej występujących obecnie trendów zaliczają się ascetyczne ogrody nowoczesne, o prostej, minimalistycznej formie, w której nie ma rozbudowanych rabat kwiatowych. W takich ogrodach ma być przede wszystkim wygodnie i zacisznie. Częściej stawia się zatem na ozdobne trawy lub trzmieliny, które pozwalają uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne, bez wielogodzinnych zabiegów pielęgnacyjnych.

W takich przestrzeniach najlepiej sprawdzają się skrajnie proste meble, o syntetycznej budowie, najlepiej uzupełnione barwnymi poduszkami, które stanowią główny akcent dekoracyjny.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w ogrodach w stylu retro, na przykład angielskich, które wciąż mają szerokie grono zwolenników. Są niezmiernie eleganckie, rozbudowane i pełne przyjemnych zakątków, przeznaczonych do relaksu. W takich miejscach lepiej prezentują się lekkie konstrukcje mebli ażurowych, na przykład z metalu lub drewna, które idealnie komponują się z krzakami róż, barwnymi piwoniami i hortensjami oraz zróżnicowanymi krzewami i drzewami, tworzącymi wielopoziomowe tło.

Ogrodowy zakątek dla każdego

Ogród powinien stanowić spójną całość z naszym domem. Współczesne trendy pozwalają na stworzenie ciekawej aranżacji, zarówno pod względem roślinności, jak i rozmaitych mebli, które odpowiadają wszelkim potrzebom wizualnym i praktycznym, bez względu na to, czy zdecydujemy się na produkty z tworzyw naturalnych czy sztucznych. Zadbajmy o to, żeby ogród zapraszał do spędzania w nim przyjemnych, długich godzin na relaksie lub spotkaniach z bliskimi nam osobami.

Szukasz informacji na temat mebli ogrodowych wysokiej jakości? Serdecznie zapraszamy na stronę bazkar.pl, na której można znaleźć szereg ciekawostek i fachowym porad o aranżacji modnego i wygodnego ogrodu dla każdego.