Myślenie o ekologii i czystym środowisku to już nie tylko czcza dysputa akademicka i piękna teoria. Obecnie potrzeba konkretnych działań. Degradacja środowiska przebiega w różnych formach. Staje się ona jednak coraz bardziej namacalna. W sierpniu bieżącego roku na Islandii odbyło się symboliczne pożegnanie 700-letniego lodowca Okjokull, który skurczył się obecnie do niewielkiego kawałka lodu, zalegającego na szczycie wulkanu.
Z roku na rok pogarsza się także jakość powietrza, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie stężenie toksycznych pyłów coraz częściej przekracza normy bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.
Tragiczna sytuacja z 1952 roku z Londynu, gdy smog w ciągu kilku dni zabił kilkanaście tysięcy osób powinna była stać się dla nas przestrogą. Czy tak się na pewno stało?
Ogrzewanie a jego wpływ na środowisko
W Londynie sprzed pół wieku na katastrofalną sytuację złożyło się kilka czynników, przede wszystkim zaliczało się do nich ogrzewanie węglowe w domach, przemysł i brak ruchu powietrza.
Współcześnie, niestety wciąż ogrzewanie z piecami na paliwa stałe dominuje w krajobrazie wielu krajów. W najbliższej przyszłości może się to jednak zmienić.
Debata społeczna – lokalne zakazy
Podczas kolejnych szczytów klimatycznych, w których uczestniczą przedstawiciele rządów wielu krajów, podnosi się regularnie temat zmniejszenia uzależnienia gospodarki ciepłowniczej i nie tylko od paliw kopalnych, a w szczególności węgla.
Wiele miast rozważa nawet wprowadzenie ustawowego zakazu ogrzewania domów z pomocą tego surowca. Tak stało się na przykład w Krakowie, w którym od obecnego sezonu grzewczego nie można już korzystać z piecy na paliwa stałe.
Trudno powiedzieć, czy podobne ograniczenia dotkną też inne miasta. Czas pokaże. Jedno jest pewne, poszukiwania alternatywy dla paliw kopalnych trwa w wielu dziedzinach, również w ogrzewaniu. Jednym z pomysłów są elektryczne systemy grzewcze. Czy to się naprawdę opłaca?
Ogrzewanie elektryczne dla domu – mnogość korzyści dla ludzi i środowiska
W przypadku ogrzewania elektrycznego najczęściej mamy do czynienia z trzema podstawowymi rozwiązaniami. Można się zdecydować na:
- Elektryczny piec centralnego ogrzewania,
- ogrzewanie podłogowe (maty i folie),
- promienniki.
Czym się różnią między sobą? Wymiana pieca sprowdza się u osób, które chciałyby wykorzystać już istniejące elementy instalacji. W tym przypadku, zmianie ulega tylko sposób podgrzewania wody, która następnie jest transportowana do grzejników rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach. Jest to rodzaj ogrzewania konwekcyjnego, czyli opierającego się na podnoszeniu temperatury powietrza, które pozostaje w nieustannym ruchu, transmitując ciepło do wszystkich części pomieszczenia. Taka instalacja sprawdza się jednak słabo w pokojach z dużą ilością przeszkleń (na przykład ogrodów zimowych), w których mogą występować nadmierne straty ciepła. Jej wydajność spada także we wnętrzach o dużej kubaturze, których ogrzewanie staje się niezmiernie kosztowne.
Dla odmiany ogrzewanie podłogowe, daje sporo możliwości, które zyskały mu w ostatnim czasie grono zagorzałych zwolenników. Ogrzewanie podłogowe może być zbudowane z systemu rurek podpiętych do centralnego pieca lub pompy ciepła. Drugim rozwiązaniem są maty i folie grzewcze, na których chcielibyśmy się dzisiaj skupić.
Maty i folie grzewcze są rozwiązaniem mało absorbującym i prostym w montażu. Nie wymagają podpięcia do centralnego systemu, są proste do rozłożenia i dają równie duży komfort stosowania, jak skomplikowane systemy rurkowe. Potrafią być niezmiernie wydajne, pozwalając obniżyć niezbędną temperaturę we wnętrzu o dwa stopnie, co przekłada się też na realne oszczędności. Ponadto, zapewniają komfort przyjemnie ciepłej podłogi, co przydaje się szczególnie w łazience lub sypialni.
Na koniec pozostały nam jeszcze promienniki podczerwieni, które zapewniają kierowane ciepło wszędzie tam, gdzie jest nam ono potrzebne. Sprawdzają się jako element uzupełniający inne instalacje lub jako główny system w domu. Można je montować we wnętrzu i na zewnątrz. Są wydajne i bardzo praktyczne.
Ogrzewanie elektryczne, podobnie jak samochody zasilane elektrycznością, jest niezmiernie przyszłościowe. Dzięki niemu, możemy wprowadzić do naszych domów przyjemne ciepło i równocześnie dbać o środowisko naturalne. A to już naprawdę dużo.
Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu czystą energię, koniecznie odwiedź stronę: Econovli.pl, na której znajdziesz sporo informacji o nowoczesnym i oszczędnym ogrzewaniu do domu.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?