Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Ocieplenia celulozą wdmuchiwaną

Ocieplenia celulozą wdmuchiwaną

Docieplenia wdmuchiwaną celulozą to specjalna technika izolacji termicznej, która stosowana jest również w polskim budownictwie jako alternatywa dla styropianu, wełny szklanej czy pianki poliuretanowej.

Na czym polega proces ocieplania za pomocą celulozy?

Proces ten, polega na wdmuchiwaniu celulozy do przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi budynku. Celuloza nadaje się do ocieplania elementów takich jak ściany, podłogi, stropy czy poddasze. Celuloza najczęściej dostępna jest w postaci granulatu, który składa się z włókien mineralnych i celulozowych. Granulat celulozowy powstaje z substancji w większości pochodzących z recyklingu, czyli głównie z papieru i gazet, a więc są przyjazne dla środowiska i człowieka. Włókna celulozowe są również odpowiednio zabezpieczane, co ma na celu zapobiec rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów.

Najważniejsze cechy izolacji celulozowej

Celuloza jest ognioodporna (klasa palności B) i całkowicie bezpieczna, ponieważ włókna w trakcie przetworzenia podlegają impregnacji przy użyciu specjalnych środków solnych. Jest elastyczna, posiada bardzo podobne parametry do wełny mineralnej jednak wata celulozowa zdecydowanie lepiej przylega do konstrukcji budynku. Granulat wprowadza się do specjalnego urządzenia wdmuchującego za pomocą sprężonego powietrza. Izolacja celulozowa pokrywa wszelkie szczeliny, nierówności i trudno dostępne miejsca. Doskonale eliminuje mostki termiczne.

Izolacja celulozowa niesie za sobą wiele innych korzyści. Jest ekologiczna i nie zawiera szkodliwych substancji. Izolacja celulozowa również charakteryzuje się dobrymi parametrami dźwiękoszczelnymi.

Wdmuchiwanie celulozy to skuteczna i bardzo efektywna metoda docieplenia budynków, szczególnie pomocna w zastosowaniu przy starszych konstrukcjach, gdzie tradycyjne metody mogą okazać się trudne do zastosowania. Dzięki swoim szerokim zaletom i właściwościom, jak również niewygórowanej cenie, izolacja celulozowa stała się bardzo popularnym wyborem w dziedzinie energooszczędnych budynków.