Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak tanio ogrzać dom jednorodzinny?

Jak tanio ogrzać dom jednorodzinny?

Ogrzewanie domu jest podstawową czynnością, która tyczy się każdego właściciela domu wolnostojącego, szczególnie w chłodniejsze dni. Wraz ze wzrostem cen energii, koszty związane z ogrzewaniem również stają się coraz wyższe. W tym artykule przyjrzymy się sposobom na to, jak tanio ogrzać swój dom.

Kocioł na zrębkę drzewną

Jest to jedna z najtańszych obecnie dostępnych metod grzewczych. Zrębki drzewne to nic innego jak biomasa – tanie paliwo, które uzyskuje się z naturalnego drewna leśnego i plantacyjnego. Zrębka produkowana jest z odpadów drzewnych powstałych w zakładach przetwarzających drewno. Pocięte przez maszyny odpady przybierają postać zrębki drzewnej, która jest znakomitym paliwem do systemów grzewczych opartych na kotłach przystosowanych do ich spalania. Nowoczesne kotły na zrębkę drzewną charakteryzują się pełną automatyką, wysoką sprawnością oraz spełniają wymagania UE w zakresie ekologicznych źródeł ciepła. Więcej o piecach na zrębkę drzewną znajdziesz na stronie https://altereco.pl

Pompa ciepła

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła to kolejna ekonomiczna metoda ogrzewania domu. Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzna, wodna i gruntowa. Te urządzenia wykorzystują energię elektryczną, w celu produkcji większej ilości energii. Jednym ze wskaźników sprawności pompy jest współczynnik COP pompy. Jeśli współczynnik COP wynosi 4, oznacza to, że pompa wyprodukuje 4 razy więcej energii grzewczej względem ilości energii elektrycznej, która została pobrana. Pompy ciepła zużywają niewielką ilość energii w porównaniu do ogrzewania elektrycznego, są ekologiczne i bezobsługowe.

Eko-groszek

Eko-groszek to rodzaj węgla kamiennego, który jest bardziej ekologiczny od tradycyjnego węgla opałowego. Charakteryzuje się wysoką jakością spalania, co oznacza, że pozostawia po sobie mniej popiołu i emituje mniejsze ilości zanieczyszczeń do atmosfery.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu, a jego główną zaletą jest brak zabrudzeń. Kotły gazowe są niewielkie i samodzielne, a jedynym wymaganiem jest cykliczna kontrola instalacji raz do roku. Ogrzewanie gazowe jest wygodne i efektywne. Warto pamiętać jednak, że ceny gazu mogą się różnić w zależności od regionu.

Niższe koszty ogrzewania? Zadbaj o odpowiednią izolację

W każdym przypadku, warto również zadbać o odpowiednią izolację domu. Ocieplenie budynku, w tym dachu, oraz zapewnienie szczelności drzwi i okien, przyczynią się do redukcji kosztów ogrzewania. Izolacja termiczna zapobiega utracie ciepła z domu i umożliwiając utrzymanie stałej temperatury przy niższym zużyciu energii.