Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Naturalne środki czystości Boraks

Naturalne środki czystości Boraks

Boraks to silnie aktywny chemicznie związek boru, który jest wykorzystywany w czyszczeniu różnych powierzchni i udrażnianiu rur, kanalizacji itd. Jego “prawdziwa”, chemiczna nazwa to czteroboran sodowy. Co ciekawe, substancja występuje naturalnie w przyrodzie jako minerał tinkal.

Borax i jego zastosowanie

Związek wykorzystuje się najczęściej w roli ekologicznego środka czyszczącego. Substancja ma postać bezbarwnych kryształów, które z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Dzięki niej można z łatwością usunąć zanieczyszczenia z powierzchni naczyń, wanien, porcelany, armatury, niektórych urządzeń AGD itd. Borax wykorzystywany jest też w roli dodatku do ekologicznych orzechów piorących. Preparat z łatwością radzi sobie też z czyszczeniem powierzchni szklanych. Można go też stosować do udrażniania zapchanych i zanieczyszczonych rur, a także do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów pojawiających się w otoczeniu.

Naturalne środki czystości

Warto zauważyć, że nie wszystkie naturalne środki czystości tak skutecznie wywabiają trudne plamy, jak wspomniany związek boru. Substancja skutecznie usuwa uciążliwe plamy po winie, burakach, herbacie, sokach (zwłaszcza czerwonych), tłuszczach itd. Skutecznie usuwa też owady i inne insekty, w tym karaluchy, mrówki i cukrowe rybiki, a także niszczy chwasty. Niestety, jest to środek o właściwościach niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia. Dlatego podczas stosowania preparatu należy osłaniać drogi oddechowe i oczy. Stosując związek boru, trzeba też pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej, która zabezpieczy skórę przed przypadkowym zetknięciem z kryształami boraksu. Niedostosowanie się do tych zaleceń może wywołać intensywne reakcje uczuleniowe, skórne stany zapalne, a nawet oparzenia.

Jak sporządzić gotowy środek czyszczący?

Na podstawie boraxu można sporządzić gotowy środek czyszczący. Wystarczy wymieszać ze sobą połowę szklanki octu, 2 łyżki preparatu i 2 litry wody. Oczywiście uzyskaną mieszaninę piorącą można wzbogacić różnego rodzaju olejkami eterycznymi, dzięki której uzyska bardzo przyjemny zapach (który na dłużej pozostanie na pranych powierzchniach). Uzyskany płyn czyszczący sprawdzi się m.in. w trakcie czyszczenia elementów ceramicznych, baterii umywalkowych, a także powierzchni pokrytych warstwą chromu. Przygotowane w ten sposób naturalne środki czystości można też wykorzystać do usuwania zanieczyszczeń z tapet zmywalnych.

Reasumując, związek boru to jeden z najskuteczniejszych, a zarazem naturalnych preparatów czyszczących. Szczególnie warto docenić jego wszechstronne zastosowanie i dużą reaktywność chemiczną.