Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak prawidłowo malować elewację? Jakich farb do malowania elewacji używać?

malowanie elewacji

Czas nie wpływa korzystnie na elewacje budynków. Wilgoć, zmiany temperatur czy promieniowanie słoneczne to czynniki, które odciskają piętno na ścianach domu. Na szczęście ponowne malowanie może pomóc odzyskać dawną estetykę elewacji. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak prawidłowo się za to zabrać i jakich farb do tego użyć.

Od czego zacząć malowanie elewacji?

Zanim rozpocznie się etap malowania elewacji, należy dokładnie sprawdzić ściany. Inspekcja elewacji pozwoli na ocenienie stanu, oszacowanie i nakreślenie tego, co należy zrobić oraz jakich narzędzi i materiałów użyć. Pamiętać należy, że każde uszkodzenie i pęknięcie mogą mieć znaczny wpływ na jakość przyczepności powłoki. Jeśli ściany są w dobrym stanie, to należy rozpocząć od ich wyczyszczenia i pozbycia się brudu, glonów grzybów i innych osadów. Potrzebujesz fachowej pomocy? Specjaliści z UmyjemTo.pl sprawdzą stan ścian Twojego domu i dobiorą odpowiednie rozwiązania do malowania elewacji.

Jakich farb do malowania elewacji używać?

Zanim przejdziemy do malowania elewacji, trzeba wybrać odpowiednią farbę. Należy pamiętać, że powinno się ją dobrać do rodzaju podłoża, czyli inaczej mówiąc do tynku. W zależności od rodzaju elewacji skorzystać można z farb:

  • silikatowych, silikonowych, silikatowo-silikonowych, akrylowych, cementowych i wapiennych dla betonu, cegły, tynków mineralnych czy cementowych,
  • silikonowych lub akrylowych dla tynku akrylowego,
  • silikatowych lub silikatowo-silikonowych, dla tynku silikatowego,
  • silikonowych dla tynku silikonowego.

Farba, która służy do malowania elewacji, musi spełniać określone wymagania i zabezpieczać ściany przed zmiennymi temperaturami, wilgocią i promieniowaniem słonecznym. Ponadto musi być ona również wydajna i posiadać odpowiednie krycie.

Ważny jest również wybór koloru farby do malowania elewacji. Co prawda sam odcień to kwestia indywidualna i zależna od preferencji właściciela budynku, jednak warto pamiętać, że barwy jasne zdecydowanie mniej absorbują promienie słoneczne, niż te ciemne. Wybór ciemniejszej elewacji może doprowadzić do jej przegrzewania, a nawet do powstawania pęknięć w powłoce tynku.

Jak prawidłowo malować elewację?

To, w jaki sposób elewacja budynku będzie malowana, zależne jest od wielkości oraz wysokości samego domu. Jeśli mówimy o parterowym budynku, to jego powierzchnia może zostać pomalowana przy pomocy wałka umieszczonego na teleskopowym wysięgniku. Innym sposobem jest nanoszenie farby metodą natryskową. Jeśli decydujemy się na tę metodę, warto pamiętać o sięgnięciu po specjalną farbę, której właściwości pozwalają malowanie pistoletem. Elewacje domów piętrowych muszą być malowane z udziałem rusztowania bądź podnośników koszowych. 

Niezależnie od tego, jaką metodą będzie wykonywane malowanie elewacji, należy się do tej czynności właściwie przygotować i odpowiednio zabezpieczyć. Warto zakleić okna i drzwi, chroniąc przed zabrudzeniem, a także zaopatrzyć się w ochronne okulary i odpowiednią odzież.

Warto pamiętać, że malowanie elewacji to proces skomplikowany i wymagającej odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Prawidłowo wykonane malowanie będzie wizytówką domu przez długie lata. Jeśli więc nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.