
Wiosna i lato to okres, kiedy na roślinach zaczynają pojawiać się szkodniki. Brak walki z nieproszonymi intruzami może znacznie pogorszyć wygląd roślin oraz wpłynie negatywnie na ilość i na jakość plonu. Do niebezpiecznych szkodników zalicza się pluskwiaki, gąsienice oraz larwy chrząszczy. Stosowanie odpowiednich zabiegów profilaktycznych oraz środków ochrony roślin pomoże szybko pozbyć się problemu i na długo ochroni rośliny.
Najpopularniejsze szkodniki roślin
Do szkodników roślin zalicza się te organizmy, które żywią się poszczególnymi częściami roślin. Mogą być to liście, korzenie, pędy, kwiaty lub owoce. W ogrodach oraz na balkonach najczęściej spotyka się różne gatunki mszyc. Mszyce to drobne pluskwiaki o barwie zielonej, szarej lub czarnej. Mają specjalne aparaty gębowe, które nakłuwają tkanki roślin i wysysają soki. Mszyce dodatkowo zanieczyszczają rośliny spadzią, czyli lepką wydzieliną, która stanowi doskonałe środowisko dla zarodników grzybów.
Do pluskwiaków należą również czerwce. Owady mają wygląd zbliżony do mszyc, ale są nieco większe i lekko spłaszczone. Czerwce pojawiają się gromadnie na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. W domach, na roślinach ozdobnych często spotyka się wełnowce, które przypominają kłaczki wełny. Wełnowce są dość trudne do zwalczenia bez skutecznych środków ochrony roślin.
Groźnymi i często spotykanymi insektami w ogrodach, w szklarniach oraz w mieszkaniach są przędziorki i wciornastki. Te niewielkie owady są trudne do zauważenia. Wiele osób o ich obecności dowiaduje się, dopiero kiedy rośliny zaczynają tracić swój atrakcyjny wygląd. Przędziorek to miniaturowy pajączek, a o jego obecności świadczą delikatne niteczki przędzy na spodniej stronie liści. Wciornastki przypominają malutkie przecinki, dorosłe osobniki są ciemne, a larwy mają raczej jasne ciało.
Naturalne metody walki ze szkodnikami
Wśród naturalnych technik walki z insektami wyróżnia się zabiegi profilaktyczne, ręczne zbieranie oraz stosowanie biologicznych preparatów lub wyciągów na bazie roślin. Dobre rezultaty daje połączenie tych technik. Do pomocnych zabiegów zalicza się regularne monitorowanie pojawiania się owadów w ogrodzie lub w mieszkaniu. Mogą być to pułapki feromonowe lub barwne tablice lepowe. Owady wabione są zapachem lub kolorem. Pułapki ograniczają ilość szkodników oraz informują ogrodnika o pojawieniu się nieproszonych owadów.

Kolejną cenną metodą jest tworzenie miejsc, które są przyjazne dla pożytecznych owadów. Warto zadbać o domki dla owadów zapylających oraz o naturalne kryjówki dla drapieżnych chrząszczy i błonkówek. Duża różnorodność roślin kwitnących przyciąga pożyteczne owady. W walce z mszycami niezastąpione są złotooki oraz larwy biedronek.
Preparaty do ochrony rośliny — stawianie na naturę
Naturalne preparaty na bazie wyciągów roślinnych wspierają rozwój gatunków uprawnych, zwalczają lub odstraszają szkodniki, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Przykładem preparatu, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogrodzie jest agrocover koncentrat. To środek powstały na bazie oleju rydzowego. Substancją należy pokryć rośliny ze szkodnikami. Oleista ciecz stanowi barierę dla insektów. Zatyka ich aparaty oddechowe, przez co szkodnik nie może się poruszać, żerować oraz oddychać. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku owadów o miękkim ciele, takich jak czerwce, mszyce, przędziorki, wełnowce, wciornastki oraz mączliki. Owady, które żerują w koloniach — można łatwo zlikwidować. Zabieg należy powtarzać parokrotnie w ciągu sezonu, po pojawieniu się szkodników.
Więcej artykułów
Żagle przeciwsłoneczne i fotele ogrodowe – jak stworzyć komfortową przestrzeń wypoczynkową w ogrodzie?
Jak dbać o klimatyzację, aby służyła przez lata? Porady ekspertów z Nowego Sącza
Jakie czujniki temperatury maszynowe i powierzchniowe wybrać do precyzyjnego monitorowania?