Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

salon z oknami

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością zarówno wśród prywatnych właścicieli domów, deweloperów jak i właścicieli budynków użyteczności publicznej. Szczególne uznanie zdobyło w naszym kraju kilka typów rolet, różniące się sposobem montażu oraz umiejscowieniem skrzynki. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Roleta zewnętrzna to konstrukcja, zawierająca znacznie więcej elementów niż widoczny na pierwszy rzut oka pancerz. Szereg detali, różniących te systemy pozwala na wyróżnienie takich typów jak:

  • rolety zewnętrzne nadstawne,
  • rolety zewnętrzne podtynkowe,
  • rolety zewnętrzne natynkowe (adaptacyjne).

Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Rolety zewnętrzne nadstawne

Ich cechą charakterystyczną jest skrzynka, wykonana z tworzywa oraz znajdująca się wewnątrz pomieszczenia pokrywa rewizyjna. Bardzo prosty jest ich montaż – nakładane są na ramy okna i wraz z nim umieszczane w przygotowanej wnęce. Z tego względu otwór, przewidziany dla montażu okna, musi być odpowiednio większy – ich montaż powinien więc zostać zaplanowany podczas wykonywania projektu budynku lub odbyć się w trakcie poważniejszego remontu, zakładającego wymianę stolarki otworowej. Możliwe jest zarówno manualne, jak i automatyczne sterowanie roletami tego typu, a w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się systemy, pozwalające na użycie w ramach zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem. Więcej na temat rolet zewnętrznych przeczytać można na stronie: https://oknabochnia.pl/rolety/, gdzie swoje usługi oferuje firma Op Invest – doświadczony dystrybutor okien, rolet i drzwi.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Ich skrzynka wykonana jest zwykle z aluminium; pokrywa rewizyjna znajduje się na zewnątrz budynku. Montowane są na elementach konstrukcyjnych ściany, a ich budowa sprawia, że konieczne jest wykonanie dodatkowych robót, dostosowujących ją do montażu tej konstrukcji lub, podobnie jak w poprzednim przypadku, powiększenie otworu okiennego. Również i w tym modelu rolety, konieczne jest uwzględnienie tej konstrukcji w projekcie budowy lub adaptacji budynku. Rolety tego typu mogą być rozwijane w sposób manualny lub przy zastosowaniu mechanizmów, wymagających prądu.

Op Invest - Okna Drzwi Rolety Bramy

Rolety natynkowe (adaptacyjne, elewacyjne)

W ich wypadku skrzynka jest w pełni widoczna, a pokrywa rewizyjna umieszczona jest na zewnątrz budynku. Montuje się ją na ścianie lub we wnęce okiennej, w dowolnym momencie – nie ma konieczności uwzględnienia jej w planach budowy lub adaptacji. Możliwe jest wykorzystanie wielu kształtów skrzynek, lecz w każdym przypadku pokrywa rewizyjna umieszczona jest w przedniej ich części. Ze względu na sposób montażu nie jest to rozwiązanie optymalne pod względem wizualnym, jednak różnorodność kolorów i wzorów pozwala najczęściej na dopasowanie konstrukcji do fasady czy elementów stolarki. Niekiedy rolety tego typu używane są również jako elementy zabudowy tarasów lub altanek.

Dobór rolet do konkretnych potrzeb inwestora

Dzięki przedstawionej charakterystyce można pokusić się o stwierdzenie, że każdy inwestor, poszukujący rolet zewnętrznych, może z łatwością dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb model. W przypadku budynków nowych, w których istnieje możliwość uwzględnienia rolet zewnętrznych w projekcie, idealnym rozwiązaniem są modele nadstawne lub podtynkowe. Dodatkowo rolety nadstawne mogą być z powodzeniem montowane w trakcie wymiany stolarki otworowej. Natomiast w przypadku budynków już istniejących, świetnie sprawdzą się rozwiązania rolet natynkowych, pozwalające na stosunkowo łatwy montaż bez ingerencji w jego konstrukcję.