
W trakcie zimy szczególnie doceniamy możliwość szybkiego ogrzania się po wejściu do domu. Do tego celu świetnie nadaje się kominek w salonie albo w jadalni. Jego wyjątkowy urok skłania do spędzenia długiego wieczoru przy blasku i cieple ognia. Kominek jest wciąż modnym elementem aranżacji pokoju, który od razu przykuwa wzrok wszystkich odwiedzających dom oraz nadaje pokojowi przytulny charakter.
Jaki rodzaj kominka wybrać?
Jeśli jesteś z województwa dolnośląskiego i zależy Ci na eleganckim wykończeniu kominka z kamienia naturalnego, postaw na kominki Wrocław, projektowane przez firmę Kominki Lexus Andrzej Słoninka, której siedziba znajduje się na ul. Jeleniej 56, 54-242 Wrocław (Tel: 607 671 150).
Szeroki wybór kilku rodzajów kominków umożliwia łatwe dobranie takiego, który będzie dopasowany do potrzeb konkretnej rodziny. I tak, podczas poszukiwań, można zdecydować się na jeden z 3 wariantów:
- kominek otwarty – ma otwarte palenisko, które pomaga kontrolować proces spalania opału, ale drewno pali się szybko, a znaczna część uzyskanego ciepła marnuje się, ponieważ ucieka bezpośrednio do komina,
- kominek z wkładem – jest wyposażony w stalowe albo żeliwne paleniska oraz zamykane drzwi. Często stosuje się tutaj przeszklenia z dwóch bądź trzech stron. Aż 80% ciepła trafia do docelowego pomieszczenia, ponieważ dopływ powietrza można regulować. Warto wybrać taki, który jest wyścielony specjalnym materiałem , który magazynuje ciepło,
- kominek wolnostojący (czyli tzw. koza) – składa się z zamkniętego paleniska i fabrycznej obudowy (żeliwnej lub stalowej). Pozwala to ograniczyć czas i koszty robót budowlanych.
Prawidłowy montaż kominka
Montaż kominka trzeba dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę kilka czynników, zanim podejmiemy decyzję, gdzie powinien być on postawiony. Wspomniana już firma z Wrocławia, w nowoczesny sposób informuje o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru kominka do swojego wnętrza. Na swoim kanale, pod następującym adresem: https://youtu.be/FSRuFRUjazY, Pan Andrzej – właściciel firmy podpowiada, że na początku należy dowiedzieć się, jak wytrzymałe jest podłoże i gdzie jest najlepszy dostęp do przewodu kominowego. Powinno sprawdzić się jego średnicę oraz wysokość. Warto również zadbać o dostęp świeżego powietrza z zewnątrz. Zamontowany w danym miejscu kominek może wpłynąć na końcowe rozmieszczenie mebli i dodatków, a więc także na funkcjonalność pomieszczenia.

Montaż kominka trzeba wykonać bezpośrednio po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego oraz zakończeniu wylewek, ale jeszcze przed wykonaniem prac wykończeniowych, takich jak położenie posadzek i paneli. Nie można również zapomnieć o wcześniejszym postawieniu komina. Gdy jest on murowany, musimy zainstalować w nim wkład kominkowy, który przeznaczony jest do urządzeń na paliwa stałe i z podłączeniem pod kątem 45 stopni.
Kominek jako elementem wystroju wnętrz
Kominki są montowane zarówno w bardzo nowocześnie wykończonych wnętrzach, jak i w prosto urządzonych pomieszczeniach. Można nabyć kominek w obudowach stworzonych w wielu różnych stylach i wzorach, więc nie jest trudno dopasować produkt do gustu właściciela nieruchomości. Zawsze sprawiają one, że pokój jest przytulniejszy, co zachęca do organizowania w nim rodzinnych spotkań. Do łask projektantów wnętrz wróciły również piece wolnostojące, które łatwo jest zamontować praktycznie w każdym miejscu w domu. Doskonale przełamują one nowoczesne aranżacje np. w loftowym stylu. Z kolei kominek, który z trzech stron jest osłonięty szybą – to idealny dodatek do surowych i prostych mebli.
Więcej artykułów
Biuro projektowania wnętrz a home staging. Kiedy warto zainwestować?
Zalety i wady różnych typów klimatyzacji domowej
Dezynsekcja pluskwy – jak się do niej przygotować?