Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Na jakich dachach najbardziej sprawdza się blacha trapezowa?

blachopodbitkowa

Jeśli szukamy bardzo solidnego, wytrzymałego pokrycia dachowego, które jednocześnie zagwarantuje nam estetyczny efekt, to zdecydowanie warto zastanowić się nad wyborem blachy trapezowej. Jest łatwo dostępna, na dodatek w korzystnych cenach, dlatego daje szerokie pole manewru. Nie da się jednak ukryć, że nawet w przypadku tej blachy istnieją pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem – szczególnie dotyczy to parametrów dachu.

Kształt i kąt nachylenia dachu

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy blacha trapezowa będzie dobrym rozwiązaniem, to musimy przede wszystkim upewnić się, czy ukształtowanie dachu pozwala na łatwe zamontowanie. Blacha najlepiej sprawdza się w przypadku dużych i dość prostych powierzchni – właśnie wówczas można osiągnąć dzięki niej najbardziej estetyczny efekt. W przypadku dachu z licznymi spadami znacząco wzrosłyby koszta, dodatkowo montaż byłby utrudniony i bardziej czasochłonny, ponieważ konieczne byłyby liczne cięcia arkuszy. Równocześnie musielibyśmy zrezygnować z ładnego wyglądu.

Dodatkowym, niezwykle istotnym czynnikiem, jest kąt nachylenia dachu. Na szczęście pod tym względem mamy wiele możliwości, ponieważ górną granicą jest kąt 90°. Dodatkowo blacha trapezowa sprawdza się również w przypadku powierzchni płaskich i o niskim kącie nachylenia.

Ile waży blacha trapezowa?

Ciężar pokrycia jest bardzo istotny, ponieważ często to od niego zależy, czy dach wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne i w żaden sposób nie zagrozi mieszkańcom danego budynku. Oczywiście solidnie wykonana więźba dachowa może w dużej mierze załatwić sprawę – niemniej warto zaznaczyć, że blacha trapezowa to jeden z najlżejszych materiałów dostępnych na rynku. 1 m² blachy trapezowej o przeciętnej grubości waży nie więcej niż 5 kg, w związku z czym nie jest konieczne wykonywanie skomplikowanej więźby. To z kolei umożliwia znaczne obniżenie kosztów wykonania dachu, a my możemy liczyć na wyjątkowo solidny rezultat. 

Jeśli zamierzasz wykończyć dach swojego domu blachą trapezową, wybieraj materiał od godnych zaufania dystrybutorów, takich jak https://pokrycia.pl.