Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Projekty domów parterowych z garażem czy bez?

projekt domu

Pierwsze kroki w kierunku własnego domu bywają bardzo często błądzeniem we mgle. Jednak kilka pierwszych spotkań z projektantem i urzędnikami bardzo szybko sprawia, że człowiek zaczyna się orientować nie tylko w swoich oczekiwaniach, ale również w dostępnych możliwościach i wymaganiach formalnych. Marzenia o własnym domku to jedno. Wcielanie ich w życie to zupełnie inna sprawa. 

Decyzje inwestycyjne

Zakup działki i planowanie budowy rozpoczynają serię ważnych decyzji inwestycyjnych przyszłego właściciela nieruchomości. Co ciekawe, decyzje te musi podejmować osoba, która często nie ma nic wspólnego z prawem budowlanym i nie ma pojęcia o zasadach projektowania tego rodzaju budynków. Dobry projektant jest wtedy na wagę złota.

Jedną z pierwszych decyzji jest bowiem uwzględnienie garażu na projekcie. Projekty domów parterowych z garażem też są różne, więc w dalszej kolejności trzeba się określić co do kształtu i wymiarów budynku. Jednak fakt uwzględnienia garażu na działce wiele determinuje.

Znaczenie ma również to, czy rozważane są również projekty domów parterowych z garażem dwustanowiskowym. Jeżeli w rodzinie są bowiem dwa samochody, to garaż na jeden z nich nie jest idealnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji zdecydować się na dwa stanowiska i zabezpieczyć od razu dwa pojazdy.

Projekty domów parterowych bez garażu – wady i zalety

Trudności podjęcia jednoznacznej decyzji mogą skłonić do skierowania swojej uwagi na projekty domów parterowych bez garażu. W takiej sytuacji należy uwzględnić miejsce na postawienie samochodu lub samochodów, by móc jednak parkować je na terenie własnej posesji, a nie przed nią.

Jeżeli działka jest duża warto również zabezpieczyć miejsce na ewentualne dobudowanie garażu.

Jakie są korzyści z takiego rozwiązania? Garaż połączony z budynkiem mieszkalnym jest tańszy w utrzymaniu – obłożony jest znacznie niższym podatkiem, niż garaż wolnostojący, a to tylko jedna z zalet.

Garaż przyłączony do budynku pozwala również na utworzenie bezpośredniego przejścia z domu do garażu i do samochodu. Jego zalety dostrzegane są szczególnie w czasie ulewnych deszczy czy bardzo niskich temperatur.

Przejście bezpośrednio z domu do samochodu w czasie deszczu powoduje, że nie tylko się nie zmoknie, ale nawet zabierana ze sobą torebka czy teczka nie zawilgną. Nie ma problemów z mokrą parasolką. Suchą stopą wchodzi się do auta i jeżeli tylko na miejscu jest parking kryty, to również na suchy teren można z niego wysiąść. Co za komfort!

Zimą natomiast nie wsiada się do bardzo wychłodzonego pojazdu. Oczywiście, garaż raczej nie jest ogrzewany,  ale sam fakt, że samochód stoi pod dachem i jest ze wszystkich stron otoczony ścianami powoduje, że tak bardzo się nie wychładza jak ten, który stoi na zewnątrz. W efekcie, wejście do takiego samochodu jest znacznie przyjemniejsze.

Jeżeli więc inwestor decyduje się przeanalizować projekty domów parterowych bez garażu, to koniecznie powinien pamiętać o tym, by zostawić sobie furtkę do zmiany tego rozwiązania w przyszłości. Jeżeli jednak garaż ma stanąć od razu, to kwestia stanowisk powinna być starannie przekalkulowana.

Projekty domów parterowych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Budowa własnego domu pochłania ogromne pieniądze. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę również to, że w trakcie jej trwania mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, które pociągną za sobą dalsze wydatki.

Z uwagi na to warto również przeanalizować projekty domów parterowych tanich w budowie. Bardzo często opierają się one na bardzo ekonomicznych rozwiązaniach czy też proponują zastosowanie nieco tańszych materiałów. Przy czym takie zastępowanie zawsze powinno się wiązać z analizą i porównaniem parametrów tych materiałów. Łatwo będzie więc określić w jakim zakresie oszczędności faktycznie będą korzystne, a w jakim mogą przynieść więcej kosztów niż pożytku.

Podsumowując, projekty domów są tak różnorodne, że wybór tego jednego właściwego nie jest łatwy – trzeba go bardzo starannie przemyśleć.