Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Na czym polega badanie geotechniczne gruntu?

fundamenty budynku

Przygotowanie i postawienie fundamentów budynku musi odbywać się zgodnie z panującymi warunkami gruntowo-wodnymi. W przeciwnym wypadku ryzyko popełnienia kluczowych błędów konstrukcyjnych znacznie wzrośnie. To zaś może mieć wpływ na bezpieczeństwo korzystania z budynku lub innej konstrukcji.

Żeby do tego nie dopuścić, przeprowadzane jest tak zwane badanie geotechniczne gruntu, które ma na celu analizę wspomnianych warunków gruntowo-wodnych. Dzięki temu możliwe staje się prawidłowe wykonanie posadowienia fundamentów.

W jaki sposób przeprowadzane jest badanie gruntu?

Warto nadmienić, że cała procedura polega między innymi na wykonaniu odpowiednich otworów badawczych o określonej głębokości (przeważnie co najmniej 2 metrów) poniżej poziomu, w którym posadowione zostaną fundamenty. Następnie pobierane są z nich próbki gruntu, a także wody w celu sprawdzenia kluczowych parametrów.

Badanie geotechniczne gruntu może wymagać również dokładnej analizy własności mechanicznych oraz zagęszczenia tak zwanych gruntów niespoistych (np. żwirów). Pozwala na to sondowanie, polegające na umieszczaniu specjalnej sondy badawczej.

Jak widać, wszelkie czynności związane z badaniem mogą okazać się mocno skomplikowane, dlatego koniecznie muszą być przeprowadzane przez specjalistów. Warto więc w tym celu wynająć uznaną firmę, która cieszy się dobrą opinią na rynku. Mowa tu przede wszystkim o podmiotach dysponujących specjalistycznym sprzętem do wykonania odwiertów, jak również laboratoriami, w których wykonywane są niezbędne analizy.

Badanie geotechniczne gruntu pozwalają na prawidłowe zaprojektowanie fundamentów, dlatego nie można ich pominąć. Dzięki niej inwestor jest w stanie określić ich głębokość, sposób wykonania, a także metodę izolacji. W przypadku budowy domu, badanie daje odpowiedź na pytanie, czy może on zostać podpiwniczony. Mając to na uwadze, niezbędnym procedurom należy poświęcić maksimum uwagi i cierpliwości. A wszystko to z użyciem specjalistycznego sprzętu.