Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Mała sofa jest niepraktyczna? Zobacz, jak bardzo się mylisz!

sofa

Są takie meble, które z definicji muszą być duże. Jaki byłby na przykład sens tworzenia małego stołu do jadalni albo małej szafy z drzwiami przesuwnymi. Ale jeśli chodzi o sofy, to tutaj elastyczność jest większa, a mała sofa w wielu miejscach sprawdzi się wręcz idealnie.

Gdzie sprawdzi się mała sofa?

Małe, dwuosobowe sofy – przykłady możesz obejrzeć na stronie https://moonmeble.pl/meble/sofy/sofy-dwuosobowe – to meble bardzo uniwersalne. Oczywiście najczęściej trafiają one do salonów, przy czym warto zauważyć, że salon dziś jest mniejszy niż kiedyś, bo i mieszkania często są mniejsze. A nawet w bardziej przestronnym salonie sofa jest często tylko jednym z wielu mebli, więc jeśli jest mniejsza, to nie ogranicza to w żaden sposób funkcji pomieszczenia jako całości. Dwuosobowa sofa i fotele zapewniają tyle samo miejsca, co duża sofa, a taki zestaw często pozwala na bardziej elastyczną aranżację wnętrz.

Sofy ustawia się jednak nie tylko w salonach. Pokoje telewizyjne, przedsionki, gabinety – wszędzie tam może być miejsce na sofę. A że są to z definicji pomieszczenia niewielkie, to trudno sobie wyobrazić wstawienie tam największej rozkładanej sofy. Funkcja rozkładania jest też zbędna na przykład w poczekalniach – małe sofy można zobaczyć w poczekalni u dobrego dentysty, niejednego mechanika samochodowego czy w salonie fryzjerskim. Wszędzie tam liczy się komfort i prestiż, a że miejsca też zwykle nie ma za dużo, to mała sofa świetnie wypełnia tę lukę.

Mała, ale ze sporą ilością miejsca: jak to osiągnąć?

W przypadku małych sof projektanci muszą skupić się na tym, żeby mebel miał mniejsze wymiary, ale pozostawał praktyczny. To oznacza, że nieco zawęża się pole do działania, jeśli chodzi o tworzenie sof w fantazyjnych kształtach. Boki nie mogą być zbyt szerokie ani rozchodzić się zanadto ku górze. Poza tym takie meble bywają płytsze niż duże sofy. To z kolei czasem pociąga za sobą konieczność modyfikacji ich wysokości w zależności od tego, jaką pozycję będą przyjmowały osoby siedzące na sofie. Są to zmiany, które wymagają dokładnego zaplanowania, żeby mebel nadal pozostał funkcjonalny.

Najczęściej też zmienia się sposób wykończenia. Małe sofy nie są przesadnie dekoracyjne – mogą być bardzo ładne, ale najczęściej są pozbawione przesadnych zdobień lub wyszukanych form. Chodzi o to, żeby nie doprowadzić do pewnego estetycznego przesycenia. Nadal jednak można zupełnie swobodnie poruszać się w obrębie dowolnych materiałów czy kolorów. Wciąż powstają więc bardzo atrakcyjne wizualnie meble, które same w sobie już będą stanowiły wymarzoną dekorację pomieszczenia.

Popularność małych sof rośnie

Sofa jest meblem klasycznym, znanym i na swój sposób przewidywalnym – nie trzeba się głowić nad tym, jaką ją ustawić i wykorzystać w aranżacji. Za to pewna świeżość, jaką wnoszą sofy dwuosobowe, w połączeniu z estetycznym zacięciem, daje możliwość efektownej stylizacji nawet niewielkiego wnętrza, które od razu staje się bardziej prestiżowe i eleganckie.