Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jaki odkurzacz kupić? Poradnik dla kupującego

odkurzacz

Odkurzacz – z jednej strony nie ma nic prostszego, ale z drugiej szerokie spektrum dostępnych modeli może spowodować problemy z podjęciem decyzji które urządzenie kupić. Na worek czy pojemnik, na kabel czy bezprzewodowy, klasyczny w obsłudze czy łatwy do zaprogramowania robot sprzątający? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto zastanowić się czego na pierwszym miejscu oczekujesz od tego urządzenia – które cechy odkurzacza, jak np. głośność, ilość szczotek, waga są dla nas najbardziej istotne.

Na rynku aktualnie mamy nie tylko klasyczne modele z całym korpusem przesuwającym się na miękkich kółkach, ale też odkurzacze pionowe. Swoją budową bardziej przypominają elektryczną miotłę – mają rączkę, mają też szczotkę z włosiem suwającą się po podłodze. Tylko szufelka nie jest potrzebna, to wszystkie śmieci lądują w dedykowanym pojemniku. Oprócz odkurzaczy workowych coraz silniejszą grupę stanowią modele bezworkowe. Który z nich jest najlepszy? Na hasło odkurzacze ranking znajdziesz wiele podpowiedzi i sugestii. Kolejny typ to modele piorące, które są rozszerzenie dla tradycyjnych odkurzaczy, których praktyczną funkcją jest możliwość zasysania rozlanej wody z podłogi i pranie tapicerki Twojej kanapy czy foteli. A więc który typ odkurzacza wybrać?

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

To najczęstsze pytanie. Odkurzacz workowy był do niedawna jedynym znanym sposobem automatycznego zbierania zanieczyszczeń z podłogi. Dziś nadal jest popularny, zmienił się jedyni typ worków. Teraz mamy worki papierowe, jednorazowe lub tekstylne – także jednorazowe. Jednak wymiana worków generuje dodatkowe koszty. Dlatego jako ich alternatywa powstały modele bezworkowe.

Czym się różni jeden typ od drugiego? Odkurzacz z workiem zbiera wszystkie śmieci do worka. Po zapełnieniu można go jednym ruchem szczelnie zamknąć i nie mieć żadnego kontaktu z bakteriami. Worek ląduje w koszu i na tym koniec. Dlatego szczególnie polecany jest alergikom. Opróżniając komorę na śmieci odkurzacza workowego ponosisz ryzyko unoszenia się chmury kurzu nad koszem na śmieci – a przez to ponownym wydostaniem się części zanieczyszczeń z powrotem na zewnątrz. Dodatkowo, pojemnik wymaga regularnego czyszczenia i przemycia pod bieżącą wodą, aby zachować jego higienę. To może być dla alergików już nie do zniesienia.

Odkurzacz bezprzewodowy czy standardowy?

Model pionowy, który zazwyczaj jest jednocześnie bezprzewodowy to najwyższy komfort użytkowania. Nie musisz przełączać kabla, nie musisz się schylać i regulować rury. Dzięki niskiej wadze i komfortowemu rozłożeniu ciężaru możesz go utrzymać w jednej dłoni. Łatwo się go prowadzi przed sobą i nie potyka się on o nieco wyższe progi. Z drugiej strony każdy akumulator ma swoją określoną pojemność przez co można nim odkurzać przez 15 do 30 minut. Jeżeli masz duże mieszkanie, to może nie wystarczyć aby zaprowadzić porządek w każdym kącie. Jego naładowanie do ponownego użycia tez trochę trwa – z reguły kilka godzin. Brak w nim też zmiennych ssawek – chociażby bardzo przydatnej szczelinówki. A więc jeżeli masz sporo wąskich zakamarków w domu, być może i tak będziesz zmuszony korzystać w niektórych przypadkach z tradycyjnego modelu odkurzacza.

Dokonując wyboru między różnymi typami odkurzaczy warto się zastanowić jakie warunki panują w mieszkaniu i dany typ sprawdzi się na co dzień. Nie potrzebujemy przecież modelu, który będziemy używać raz czy dwa razy w roku – to całkowicie mija się z celem.