Niektórzy postrzegają małe wnętrze jako niezwykle trudne do urządzenia, szczególnie jeśli mieszka w nim więcej osób, a jeszcze chcemy przyjmować gości. Na małej przestrzeni każdy metr kwadratowy musi być wykorzystany optymalnie i z pomysłem po to, by mieszkanie było nie tylko funkcjonalne, ale i cieszyło oczy. Tylko do takiego wnętrza będzie się chciało wracać po meczącym dniu.
Jakie rozwiązania warto zastosować w małym mieszkaniu, by wydawało się większe?
Małe wnętrze nie może być ciemne, gdyż będzie się wydawało mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Jasne kolory dodają przestronności. W salonie powinien być kącik wypoczynkowy, który nocą może zamieniać się w sypialnię w sytuacji gdy nie ma domu innej. Małe narożniki wykonane najlepiej w kolorze ścian, wizualnie nie będą ograniczały przestrzeni, ale będą się w nią wtapiać. Powinny mieć funkcję spania, jeśli w nocy mają być wygodnym łóżkiem. Dobrze byłoby, żeby posiadały też skrzynię na pościel, która rozwiąże problem jej przechowywania. Dostawiany na dzień stolik kawowy powinien być lekki, lub na kółkach, żeby nie było problemu z codziennym odsuwaniem. Jeśli w mieszkaniu jest osobna sypialnia i dodatkowe łóżko nie jest potrzebne, warto zrezygnować ze skrzyni na pościel i zdecydować się na model modułowy na nóżkach, które dodają meblom lekkości. W małym wnętrzu liczy się też dobre wykorzystanie przestrzeni górnej. Pojemne szafy aż pod sufit stworzą wiele miejsca do przechowywania. Podobne rozwiązania można zastosować w małej kuchni, gdzie zamiast długiego ciągu szafek wiszących stosuje się podwójne rzędy, gdzie jedna szafka wisi nad drugą.
Co jeszcze może optycznie powiększyć małą przestrzeń?
Jednolita podłoga w całym mieszkaniu sprawi, że będzie się ono wydawało większe. Wąski przedpokój lub pokój poszerzą szafy z lustrami. Meble powinny być jasne, najlepiej w odcieniu zbliżonym do ścian lub białe. Salon może wydać się większy jeśli postawimy mały narożnik przy ścianie z fototapetą przedstawiającą rozległy krajobraz. Doda to małemu wnętrzu głębi i wizualnie je powiększy. Unikajmy ciężkich zasłon, dużych dywanów i zbyt wielu przedmiotów. Najkorzystniejszy dla niewielkich mieszkań będzie styl minimalistyczny, który ich nie przytłoczy. Ważne też jest oświetlenie i różne źródła światła.
Małe wnętrze wcale nie musi być wielkim problemem, jeśli zadbamy o to, by je odpowiednio wyposażyć. Czasem najlepiej posłuchać rady fachowców, którzy zaproponują optymalne rozwiązania. Jeśli jednak uznamy, że sami damy radę, można kierować się powyższymi wskazówkami. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zabudowywać dużej ilości ścian, gdyż to zawęzi przestrzeń. Najlepiej robić to we wnękach, lub stawiać szafy na krótszych ścianach długich pomieszczeń. Narożniki powinny być małe i jeśli to możliwe, jasne i na nóżkach. W takim wnętrzu przyjemnie będzie spędzać czas.
Więcej artykułów
Stoły do kuchni i jadalni – połączenie funkcjonalności z estetyką
Jak znaleźć idealny salon meblowy w Polsce? Przewodnik po salonach meblowych Warszawa i Poznań
Czym się cechuje wysokiej jakości płyta meblowa lakierowana?