Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Łóżko dziecięce – jak wybrać najlepsze?

pokój dziecięcy

Łóżko do pokoju dziecięcego powinno być szczególnie starannie dobrane. Mus być estetyczne, wygodne, ale przede wszystkim niezwykle bezpieczne.

Funkcjonalne łóżko dla dziecka

Przy wyborze łóżka dla dziecka, pamiętajmy że będzie ono spełniało wiele funkcji. O ile łóżko dla dorosłych jest miejscem wypoczynku i spania, to łóżko w przypadku dziecka będzie w zależności od jego wieku miejscem do zabawy i nauki.

Drewniane łóżka dla dzieci cieszą się dużą popularnością. Są bardzo wytrzymałe i przyjazne dla zdrowia ponieważ wykonane są z naturalnego surowca jakim jest drewno. Nie odkształcają się i nie ulegają szybko zniszczeniu. Dzięki temu łóżko może wytrzymać nawet ekstremalne zabawy, łącznie ze skakaniem po nim. Musimy jednak mieć świadomość, że łóżka tego typu są stosunkowo droższe niż ich plastikowe odpowiedniki.

Jeśli kupujemy łóżko dla małego dziecka, to będziemy zmuszeni po dwóch, trzech latach je wymienić. Problem ten mają wszyscy rodzice, których dzieci nadal rosną.

Bezpieczeństwo to podstawa

Samo łóżko drewniane powinno być przede wszystkim pozbawione ostrych kantów. Podczas zabawy ostre kanty mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla dziecka. Lakier bądź farba użyta do wykończenia powierzchni łóżka powinna być bezpieczna dla zdrowia.

Jeśli łóżka jest dopuszczone do obrotu handlowego na terenie państw Unii Europejskiej, powinno posiadać odpowiedni atest, który jest wymagany od producenta. Jeśli łóżko posiada taki atest, to na sto procent jest bezpieczne dla naszego dziecka, pod kątem wykorzystanych materiałów.

Ergonomia i wygoda

Decydując się na materiał, musimy jeszcze zadecydować jakie to będzie łóżko. Stosunkowo wygodne w codziennym użytkowaniu są łóżka wyposażone w szufladę lub szuflady, które będzie pełniło zarówno funkcję posłania, jak i praktycznego schowka na pościel, zabawki czy inne drobiazgi. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi rodzicami bliźniaków lub rodzeństwa w zbliżonym wieku, to można pomyśleć o łóżku piętrowym, pod którym umieszczone są szafki i regały.

Pozwala nam to znacznie oszczędzić przestrzeń w pokoju. Nawet w przypadku pojedynczego dziecka to rozwiązanie jest korzystne pod kątem oszczędności powierzchni. Pod tego typu łóżkiem możemy zaaranżować też kącik do nauki, wstawiając tam biurko z wszelkimi potrzebnymi przyborami i krzesłem. Należy także zwrócić uwagę na sam wymiar łóżka.

Dostępne rodzaje łóżek dziecięcych

Najmniejsze łóżka dziecięce to modele 100×60 cm, a najczęściej będzie to 140×70 cm. Dziecko jednak bardzo szybko rośnie, dlatego, jeśli „maluch” jest w wieku nastoletnim, to być może należy zainwestować już w dorosłe łóżko o długości dwustu centymetrów.

Z kolei w przypadku najmniejszych dzieci dobrym rozwiązaniem jest łóżko z barierką. Te chronią dziecko przez zsunięciem się z łóżka. Barierki mogą być zamontowane z obu stron, dzięki temu nie musimy stawiać go bezpośrednio przy ścianie.

Jeśli łóżka dla dzieci z barierkami są wykonane z drewna, zwracajmy uwagę na wykończenie. Nie powinno tam być żadnych uszkodzeń a tym bardziej drzazg. Łóżka z barierkami, które można swobodnie zdemontować, sprawdzają się w przyszłości. Starszemu dziecku, barierki w łóżku można spokojnie zdemontować.

Materiał powstał we współpracy z https://lozka.net.pl/