Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Lodówki dla zaawansowanych

lodówka dla domu

Jeśli ktoś poszukuje po prostu lodówki, która będzie spełniała swoje podstawowe zadanie, z pewnością będzie miał w czym wybierać. W sklepach ze sprzętem AGD panuje duża różnorodność w zakresie modeli o bardzo różnej pojemności i wymiarach. Jeśli jednak poszukujemy czegoś więcej, można skusić się na zakup lodówki z bardziej zaawansowanymi opcjami albo o nietypowym kolorze czy designie. Taki wybór może sprawić, że codzienny, użytkowy element stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza. Jakie możliwości warto wziąć pod uwagę?

1. Lodówka o wyjątkowym designie

2. Lodówka z dodatkowymi opcjami

3. Inteligentne lodówki

Co ważne, nie wszystkie nietypowe lodówki są modelami bardzo drogimi. Owszem, koszt ich zakupu jest wyższy niż w przypadku najprostszych modeli, jednak rozpiętość cenowa daje możliwość wyboru.

Lodówka o wyjątkowym designie

Szczególnie lodówki wolnostojące mogą stanowić ciekawy akcent kuchni. W ostatnich latach, mimo dużej popularności trendu nowoczesnego, minimalistycznego i skandynawskiego, zainteresowaniem cieszą się sprzętowe nawiązania do tradycji. Lodówka retro, bo między innymi o niej mowa, stylizowana jest najczęściej na lata 50. i 60. wieku i odnosi się do mody amerykańskiej. Ich cechą charakterystyczną są zaokrąglone krawędzie i charakterystyczne klamki. Duże znaczenie ma charakterystyczna, połyskująca faktura, a często również i niebanalna kolorystyka. Obok klasycznej matowej bieli oraz czerni pojawiają się wersje beżowe, miedziane, pastelowe, na przykład w modnym odcieniu mięty. Nie brakuje jednak także odważnej czerwieni czy zieleni.

Pod względem funkcjonalnym lodówka retro nie odbiega od standardowego modelu. Producenci często sięgają po najnowsze technologie, dzięki czemu w tradycyjnej formie znajdują się najnowocześniejsze rozwiązania. Decydując się na taki zakup, warto jednak zastanowić się, czy całość będzie pasowała do aranżacji kuchennej. Sprawdzają się tu różne zestawienia, najlepiej jednak jeśli całe wnętrze wykorzystywać będzie stylistykę retro bądź vintage. Dobrym towarzystwem okażą się płytki w starym stylu i drewniane meble. Po lodówkę w stylu retro można sięgnąć także w domostwach rustykalnych.

Lodówka z dodatkowymi opcjami

Wybierając lodówkę, można też postawić na dodatkowe funkcjonalności. Dużym zainteresowaniem cieszy się lodówka z kostkarką. To propozycja nie tylko dla miłośników drinków, choć w przypadku korzystania z domowego baru funkcjonalność ta znacznie uprości działania i raz na zawsze uwolni od dodatkowych woreczków i pojemników. W części lodówek znajduje się również szuflada, w której produkty świeże – szczególnie owoce i warzywa – dłużej pozostają świeże. Dzieje się tak za sprawą optymalnej wilgotności wewnątrz i specjalnie pofałdowanemu dnu. 

lodówka z kostkarką
lodówka z kostkarką

Godna rozważenia jest także opcja szybkiego zamrażania i chłodzenie, dzięki której bardzo szybko i długotrwale można obniżyć temperaturę w komorze. Przydaje się to zwłaszcza, gdy do środka trafiają nowe produkty lub, gdy chcemy błyskawicznie schłodzić napoje.

Inteligentne lodówki

Kolejną kategorią są lodówki inteligentne. To nowinka, jednak – zdaniem niektórych – i przyszłość polskich kuchni. Niektóre modele pozostały na etapie koncepcyjnym, jednak inne są dostępne w sprzedaży. Część urządzeń “potrafi” sprawdzić swoją zawartość i na tej podstawie opracować listę zakupów, a nawet zaplanować menu. W opcji bardzo zaawansowanej lodówka może przekazać nawet odpowiedni sygnał do skonfigurowanego z nią piekarnika, by ten zaczął się nagrzewać. Tego typu funkcjonalności to na razie pieśń przyszłości, idea komunikacji lodówki ze smartfonem wydaje się jednak bardzo kusząca.