Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Łazienka. Jak urządzić łazienkę? podpowiada biuro projektowe Fabryka Projektów

łazienka

Pomysłów i sposobów na to jak urządzić łazienkę jest całe mnóstwo. I to nie tylko pod względem stylu w jakim wykonamy aranżacje łazienki ale i samego wystroju wnętrza. Jak wiadomo, łazienka powinna być przede wszystkim urządzona funkcjonalnie ale przy tym powinna cieszyć również nasze zmysły.

Łazienka przestała być już jedynie miejscem czynności higienicznych a dziś bardzo często staje się miejscem w którym się relaksujemy, odpoczywamy. Zmieniło się nasze podejście do urządzania łazienki na przestrzeni ostatnich lat i zaczęliśmy przykładać co raz większą uwagę do aranżacji wnętrza łazienki. Jak urządzić łazienkę? Jaka kolorystyka sprawdzi się w łazience? Jakie wybrać meble, płytki, oświetlenie do łazienki? Te i wiele innych pytań zadajemy sobie kiedy zabieramy się za urządzanie naszej łazienki. Projektanci z biura projektowego Fabryka Projektów, którzy wykonują projekty mieszkań na co dzień podpowiedzą na co zwrócić uwagę podczas urządzania łazienki by urządzić ją funkcjonalnie a z ich ofertą możesz zapoznać się tutaj https://e-wystroj-wnetrz.pl/projektowanie-wnetrza/projekt-mieszkania

Jak urządzić łazienkę? Aranżacja łazienki z Fabryką Projektów

Aranżacja wnętrza łazienki wymaga przeanalizowania  i zaplanowania wszystkiego w najdrobniejszym szczególe.Łazienka musi być urządzona funkcjonalnie i cieszyć nas niebanalnym wystrojem wnętrza.Pomysłów na to jak urządzić łazienkę jest dużo, oczywiście wszystko zależy od tego z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia, jaki jest jego układ i  metraż oraz od tego w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej, jaki jest nasz gust i oczywiście jakie potrzeby związane z aranżacją łazienki.

Urządzenie łazienki nie jednemu z nas sprawia nie małe trudności spędzając sen z powiek. Łazienka tak jak kuchnia jest pomieszczeniem, które urządzamy na lata dlatego warto jest dobrze wszystko przemyśleć i zaplanować. A jeśli nie jesteśmy przekonani co do naszych decyzji warto jest zdecydować się na pomoc specjalisty, który wykona projekt łazienki dopasowany do naszego wnętrza jak i naszych preferencji. Zaoszczędzimy czas, pieniądze i nie narazimy się na rozczarowanie, pracochłonne i kosztowne  poprawki.  Jeśli jednak chcemy samodzielnie podjąć się zaprojektowaniu naszej łazienki musimy zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami, zaplanować prace i wykonywać wszystko we właściwej kolejności.

Projektowanie łazienki- funkcjonalność i ergonomia w łazience to podstawa

Urządzając łazienkę konieczne jest ergonomiczne rozplanowanie elementów wyposażenia wnętrza łazienki jak również zastosowanie odpowiednich dla wnętrza: kolorów, faktur, oświetlenia. Projektowanie łazienki zawsze zaczynamy od funkcjonalnego zagospodarowania pomieszczenia a więc decydujemy o tym co, gdzie się znajdzie.  Wbrew pozorom nie jest to zabiegiem prostym. I bardzo często popełniamy błędy, które okazują się kosztowne lub zostają z nami na lata i decydują o tym, ze zwyczajnie czujemy się niekomfortowo w łazience.

Zabierając się za aranżacje łazienki przyda się znajomość kilku podstawowych zasad po to by  funkcjonalnie zagospodarować wnętrze jak również znajomość stylów i zasad panujących w aranżacji wnętrz by wybrać najlepszy wystrój łazienki. Oczywiście nie każdą łazienkę da się zaprojektować sztywno według panujących zasad i z zachowaniem optymalnej ilości miejsca na poszczególne rzeczy jednak znajomość zasad pomoże nam w zaprojektowaniu wymarzonej łazienki i uchroni nas przed popełnieniem błędów. Jeśli chcemy w łazience wygodnie się  poruszać musimy zachować odpowiednią ilość miejsca przed, pomiędzy danymi elementami jej wyposażenia,  jak również umieścić je w odpowiedniejodległości od ściany.

I tak na przykład optymalne odległości pomiędzy:

  • dwiema umywalkami to 30 cm
  • umywalką a wanną to 20 cm
  • umywalką a prysznicem to 30 cm
  • misą wc a prysznicem to 30 cm
  • umywalką a misą wc to 20 cm

Jeśli chodzi o optymalną ilość miejsca to:

  • przed wanną  będzie to 70-100 x 100×120
  • przed prysznicem  będzie to 90-110 x 80×100
  • przed toaletą będzie to 60-80cm x80
  • przed umywalką natomiast  70×100

Dopiero kiedy już jesteśmy pewni co i gdzie będzie się znajdowało, jaki będzie układ funkcjonalny w naszej łazience możemy zacząć zabierać się za aranżacje i wystrój wnętrza łazienki. Zaczynając od wyboru stylu w jakim chcemy by urządzona była nasza łazienka i pod niego wybieramy elementy wystroju.