Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Czym jest mata tatami i jakie ma zastosowania?

Mata tatami

Na rynku istnieje wiele produktów stworzonych z myślą o spaniu. Oprócz tradycyjnych rozwiązań pojawiają się również te pochodzące ze Wschodu, a dokładniej – Japonii. Czym są maty tatami i do czego można je wykorzystać?

Mata tatami – co to jest?

Mata tatami jest tradycyjnym japońskim posłaniem, stosowanym m.in. do pokrywania podłogi, ale nie tylko. Sprawdza się ona świetnie także podczas ćwiczeń fizycznych, a w nowoczesnym wydaniu również jako miejsce do spania. Na rynku znaleźć można tatami:

  • gimnastyczne – są bardzo cienkie i pozwalają na łatwe złożenie,
  • do użytku domowego – sztywniejszy wariant, o grubości około 4,5 cm.

Matę tatami wykonuje się z wykorzystaniem naturalnych materiałów – najczęściej jest to słoma ryżowa oraz trawa igusa. Surowce te są odpowiednio splecione, a brzegi maty – wykończone materiałem. Takie produkty mają znacznie mniejsze wymiary niż klasyczne materace. 

Tatami gimnastyczne można zwinąć i schować w szafie, tworząc wrażenie porządku i minimalizmu w pomieszczeniu. Cecha ta jest ceniona głównie w Azji, gdzie budynki mają zwykle bardzo ograniczony metraż, jednak w Polsce takie rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością.

Zastosowania mat tatami

Maty tatami można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Cienkie warianty są powszechnie układane na salach treningowych, szczególnie na tych, na których odbywają się ćwiczenia azjatyckich sztuk walki. Materiały tego typu amortyzują upadki, dlatego doskonale spisują się w tej roli. Japońska mata do spania świetnie sprawdzi się również jako miejsce do siedzenia, a nawet jedzenia. W Japonii na matach tatami pije się herbatę, przy niskich stołach. W Polsce taki produkt może spisać się jako miejsce do siedzenia np. przed telewizorem, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci.

Mata tatami z bliska

Różne rodzaje mat tatami

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które nie są wykonane w odpowiedni sposób. Do ich stworzenia wykorzystuje się m.in. tworzywa sztuczne. Tradycyjna japońska mata do spania składa się wyłącznie z naturalnych materiałów, dlatego warto sprawdzić, z czego została zrobiona, jeszcze przed zakupem.

Wysokiej jakości mata tatami posłuży dłużej niż tańszy, ale gorzej wykonany produkt. Zastosowanie naturalnych materiałów w przypadku takich wyrobów jest niezwykle istotne. To właśnie one odpowiadają za właściwości całego produktu, zapewniając komfortowy sen – mówi specjalista ze sklepu Futon.pl oferującego m.in. maty tatami.

Oryginalne japońskie maty na podłogę są dostępne w wielu wariantach. Głównie chodzi o rozmiary i grubość takich produktów. Jako podłoże do spania korzysta się raczej z grubszych egzemplarzy. Ich wymiary warto natomiast dopasować do tego, kto będzie spał na zakupionej macie. Produkty dla dzieci na ogół są mniejsze.

Na rynku istnieją też specjalne maty tatami do sal treningowych. Mają one konkretne wymiary, a także zupełnie inną grubość niż egzemplarze do spania. Ich twardość zmienia się wraz ze stopniem zaawansowania ćwiczących. Są na tyle cienkie, że można je z łatwością zwinąć.