Styl retro wciąż cieszy się sporą popularnością. Zaliczają się do niego zarówno elementy w stylu rustykalnym, jak i klasycznym oraz wzornictwo typowe dla lat 80. i 90. Wszystkie z nich pozwalają wczuć się w klimat dawnych czasów, który kojarzy się nam z przytulnością. Decydując się na takie wykończenie wnętrza, mamy pewność, że nasz dom lub mieszkanie będzie wyróżniać się naprawdę wyjątkowym charakterem i duszą. Jakie elementy wystroju muszą znaleźć się w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu?
Cechy charakterystyczne stylu retro
Na początek należy zaznaczyć, iż taki rodzaju wykończenia jest ponadczasowy, więc mamy pewność że nie wyjdzie z mody przez wiele lat. To zatem świetny wybór dla wszystkich osób, którym zależy na podążaniu za trendami. Jeśli chodzi o samą kolorystykę, dominują jasne, pastelowe odcienie. Kolejną charakterystyczną cechą są dekoracyjne meble i zasłony ozdobione kwiatowymi motywami.
- Jeśli chodzi o szafy, stoły, kredensy itp. najlepiej będą komponować się modele postarzane. Takie meble można bez trudu znaleźć w ofertach producentów lub jeśli mamy ochotę, możemy poszukać perełek na pchlich targach lub w antykwariatach. Warto sięgnąć po szafki w jasnych odcieniach, z ozdobnymi frontami. Dobrze sprawdzają się też przeszklenia oraz frezowania.
- Sercem kuchni w stylu retro będzie drewniany stół, najlepiej z toczonymi nogami. Jeśli chodzi o krzesła, mogą zostać ozdobione dekoracyjnymi poduszkami.
Wykończenie wnętrz w stylu retro – dodatkowe informacje
Ważnym elementem w kuchni retro będą tapety, najlepiej z kwiatowym motywem. Można też zdecydować się na płytki z takim deseniem. Jeśli chodzi o podłogę, świetnym rozwiązaniem będzie drewno. W kuchni można ponadto postawić na klasyczną szachownicę, czyli biało-czarne płytki. Wybierając oświetlenie, również mamy kilka opcji. Dobrym wyborem będzie zarówno żyrandol, abażur w kształcie kuli, jak i lampy przypominające wiklinowe kosze.
Więcej artykułów
Stoły do kuchni i jadalni – połączenie funkcjonalności z estetyką
Zalety i korzyści mebli kuchennych na wymiar
Rodzaje szafek kuchennych – jak wybierać najlepsze dla swojej przestrzeni?