Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak zmierzyć poziom wilgoci w mieszkaniu?

wilgoć

Kiedy w mieszkaniu czy dowolnym innym obiekcie pojawi się wilgoć, niebawem może być konieczne odgrzybianie. Wilgoć tworzy doskonałe warunki do rozwoju tak przecież groźnych grzybów. Warto zatem zrobić wszystko, aby w porę wykryć pojawienie się wilgoci i usunąć ją, zanim pojawią się przykre efekty. Jednak jak zidentyfikować wilgoć? Można to zmierzyć!

Odgrzybianie – można go uniknąć

Warto mieć na uwadze, że często łatwo zauważyć wilgoć w mieszkaniu. Jeśli dostrzeżesz grzyba na ścianie lub w dowolnym innym miejscu, niewątpliwie wilgoć jest tam obecna. Jednak jeśli konieczne jest odgrzybianie, oznacza to, że wilgoć jest obecna już od dłuższego czasu. Na wcześniejszych etapach nie tak łatwo ją zauważyć. Niektórzy czują ją w powietrzu, jednak nie każdy jest w stanie spostrzec wilgoć w ten sposób. Mogą pojawić się kropelki wody na oknach, ale nie zawsze mamy do czynienia z takim objawem. Niezbędne jest zatem urządzenie do mierzenia wilgoci.

Sprzęt do pomiaru poziomu wilgoci

Aby zmierzyć poziom wilgoci w powietrzu, trzeba zastosować specjalne urządzenie. Mowa o tak zwanym higrometrze. Jest to urządzenie dostępne już za kilkadziesiąt złotych. Jednak mowa tutaj o sprzęcie amatorskim, którego pomiary są umiarkowanie trafne. Co więcej, nie dają możliwości pomiaru wilgoci w zakamarkach. Dlaczego zakamarki są ważne? Ponieważ jeśli wilgoć zalega na przykład pod podłogą, prawdopodobnie z czasem zacznie się przedostawać również do powietrza. Poza tym grzyb pod posadzką to takie samo zagrożenie jak grzyb na ścianie. Również w jego przypadku odgrzybianie jest absolutną koniecznością.

Dlatego też zaleca się, aby pomiarów dokonywać z użyciem fachowych sprzętów. Dysponują nimi firmy wyspecjalizowane w osuszaniu pomieszczeń oraz ich odgrzybianiu. Sprzęt, którym dysponują sprawdza się w kontrolowaniu poziomu wilgoci w różnych miejscach. Często możliwy jest wynajem miernika i samodzielne dokonanie wszelkich pomiarów. Niewątpliwie warto zdecydować się na skorzystanie z fachowego sprzętu, aby mieć całkowitą pewność w kwestii obecności lub braku wilgoci w mieszkaniu.