Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Pomiary 3D – jaki sprzęt jest potrzebny?

pomiary 3D

W zasadzie w każdej dziedzinie technicznej mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem. Podobnie jest w przypadku pomiarów. Dzisiaj coraz popularniejsze są pomiary 3D. W ostatnich latach znacząco rozwinięto tę technologię, przez co powoli wypiera ona starsze techniki pomiarowe. Jaki sprzęt jest niezbędny do wykonania pomiarów 3D? Czym się one charakteryzują?

Pomiary 3D, czyli skaner i komputer

Wbrew pozorom pomiary 3D nie wymagają stosowania wielu urządzeń. Podstawowym sprzętem jest w tym przypadku skaner 3D. Jest to urządzenie, które tworzy chmurę punktów, narzucając ją na obiekty, powierzchnię lub przestrzeń poddawaną skanowaniu. Następnie chmura punktów jest przesyłana do komputera. Tam w systemie generowany jest model 3D. Później pozostaje już w zasadzie tylko odczytać wyniki. Zatem jak widać, pomiary 3D nie są wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Wysokiej jakości sprzęt do pomiarów 3D

Pomiary 3D często określa się po prostu jako skanowanie 3D. O efektach pomiarów, a przede wszystkim ich trafności, decyduje głównie jakość i sprawność sprzętu. Dlatego też zaleca się korzystać jedynie z urządzeń od sprawdzonych, doświadczonych w branży producentów. Kluczową kwestią jest sprawność skanera, który tworzy chmurę punktów. Niemniej jednak bardzo duże znaczenie ma też oprogramowanie, odpowiedzialne za tworzenie modelu 3D. Od niego zależy czytelność modelu, a tym samym możliwości, jakie daje skanowanie.

Kiedy stosuje się pomiary 3D?

Dzisiaj zastosowanie pomiarów 3D jest bardzo szerokie. Podstawowym zastosowaniem jest planowanie przestrzeni. Pomiar umożliwia stworzenie planu przestrzeni i rozmieszczenia obiektów w modelu 3D. Niewątpliwie zatem jest to bardzo wygodny sposób planowania przestrzeni. Jednak pomiary 3D to również między innymi sprawdzenie wypoziomowania posadzki, czy równości elewacji. Co więcej, skanowanie 3D coraz częściej wykorzystuje się również w górnictwie, do pomiaru hałd. Jak zatem widać, zakres zastosowań pomiarów 3D już dzisiaj jest szeroki, a wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, będzie jeszcze znacznie poszerzany.