Piece gazowe są świetną alternatywą dla wielu osób. Łączą w sobie wygodę użytkowania, niższą emisję zanieczyszczeń oraz przystępny koszt ogrzania mieszkania.
Ogrzewanie gazowe – dobry kompromis
Dlaczego warto zastanowić się nad zakupem kotła gazowego do ogrzewania domu? Tak jak wspomnieliśmy na początku – kotły gazowe łączą w sobie kilka cech, które trudno znaleźć jednocześnie w innych typach pieców. Można powiedzieć, że ogrzewanie pomieszczeń gazem jest najbardziej kompromisowym rozwiązaniem.
Kotły gazowe – między ceną, ekologią, wygodą i wydajnością
Piece gazowe nie są bardzo drogą inwestycją. Owszem – musimy wydać widocznie więcej za kocioł gazowy kondensacyjny niż za piec elektryczny, ale już porównanie ceny np. z kotłami na ekogroszek i kotłami węglowymi nie pokazuje takich różnic. Jest to także tańsze rozwiązanie niż bardzo ekologiczne i tanie w użytkowaniu pompy ciepła (są bardzo drogie, dlatego wiele osób nie zdecydowałoby się na nie, gdyby nie dotacje)
Jeśli mówimy o cenie zużycia paliwa i ogrzania mieszkania, to podobnie – kotły gazowe znajdują się w środku stawki. Otwierają ją bardzo drogie w produkcji ciepła piece elektryczne, potem mamy piece na olej opałowy, kotły gazowe, nieco dalej dobrej jakości piece na paliwo stałe oraz bardzo tania energię z pomp ciepła. Warto jednak wspomnieć, że różnica kosztów między wysokiej jakości kotłem gazowym kondensacyjnym a np. piecem na ekogroszek nie jest zbyt duża (ok. 20-25%).
Codzienne użytkowanie i ekologia
Tutaj objawia się duża przewaga kotłów gazowych nad ich węglowymi pobratymcami. Choć nie jest to dalej poziom braku emisyjności jak w przypadku pieców elektrycznych i pomp ciepła, to spalanie gazu można uznać za o wiele bardziej przyjazne naturze. Dodatkowo zabierają one sporo przestrzeni w domach, której nie potrzeba kotłom gazowym.
Mimo wprowadzenia kotłów węglowych piątej generacji, te dalej emitują sporo zanieczyszczeń do atmosfery. Z tych to powodów występują w Polsce lokalne ograniczenia natury prawnej. Przykładowo w Krakowie nie możemy już palić w domu węglem. Nie dotyczy to gazu.
Kotły gazowe – przestrzeń
Pellet, drewno, olej trzeba gdzieś składować. Nie mamy tego typu problemu, jeśli paliwo (gaz) dostarczany jest prosto z instalacji. Oznacza to konieczność wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia. Poza tym część paliw jest najzwyczajniej w świecie brudząca lub pyląca. Co ważniejsze – piece tego typu (z automatycznym podajnikiem rzadziej) wymagają ładowania opału, usuwania popiołu i czyszczenia. Zabiera to wiele czasu. Tego wszystkiego nie musimy doświadczać, jeśli zdecydujemy się na kocioł gazowy.
Więcej artykułów
3 powody, dla których warto mieć serwis obiadowo-kawowy
Jak wybrać drzwi zewnętrzne nowoczesne i dębowe drzwi wewnętrzne?
Interaktywne lampy sypialniane jako element inteligentnego domu