Posadowienie i wzmacnianie podłoża to prace ważne i potrzebne. Każdą robotę geotchniczną należy wykonać w profesjonalny sposób – od użycia odpowiedniej techniki zależy bezpieczeństwo budynku i całego terenu wokół. Jedną z najpowszechniejszych z zarazem najbardziej trwałych technik wykonywania fundamentów jest technologia ścian szczelinowych.
Co to są ściany szczelinowe?
Sposób wykonywania fundamentów w technologii ścian szczelinowych sięga już lat 40 i 50 ubiegłego wieku. Stosuje się ją zarówno przy posadowieniu jakiegoś obiektu budowlanego, jak i w przypadku obudowy bardzo głębokich wykopów. Przy tworzeniu fundamentów ściana szczelinowa może być zainstalowana blisko istniejących konstrukcji (keller.com.pl). To duży plus, ponieważ umożliwia tworzenie nowych inwestycji nawet na terenie, na którym znajduje się już spora ilość budynków. Ściany szczelinowe nie naruszają w znaczącym stopniu gruntu wokół fundamentów i są dość proste w instalacji.
Fundamenty w technologii ścian szczelinowych wykonane są z betonu lub żelbetonu i formuje się je już w wykopanej szczelinie w ziemi. Same szczeliny zabezpiecza się przed zawaleniem za pomocą specjalnych zaczynów stabilizujących.
Kiedy wykonać fundamenty za pomocą ścian szczelinowych?
Ściany stabilizujące tworzone są na zasadzie połączenia technik zabezpieczających przed zawaleniem (za pomocą chwytaków i odpowiednich cieczy), łączników pomiędzy poszczególnymi ścianami, oraz betonu. Istnieją różne metody budowania ścian szczelinowych:jest to między innymi metoda stropowa, półstropowa, podstropowa, top&down a także metoda rozpieranych ścian szczelinowych.
Z uwagi na specyfikę ścian szczelinowych, mogą być one wykorzystane przy różnych budowlach.
Fundamentowanie za pomocą ścian szczelinowych wykonuje się przede wszystkim w gęstej zabudowie, z uwagi na fakt, że fundament taki buduje się jak najbardziej „w głąb”. Szczególne zastosowanie ściany szczelinowe mają w przypadku budynków wielokondygnacyjnych, takich jak stacje metra czy też tunele podziemne. Równie ważne są przy budowie barier, które mają ograniczać przepływ wody gruntowej.
Zalety ścian szczelinowych
Ściany szczelinowe to jedna z najbardziej popularnych metod wzmacniania podłoża. Dzięki technice budowania w głąb oraz użyciu żelbetonu bądź betonu, jest możliwe ich stosowanie na terenie już istniejących inwestycji – mocne ściany pozwalają na wykonanie dołów na terenie, w którym już istnieje silna infrastruktura bez ryzyka naruszenie gruntu wokół.
Ważną zaletą tego typu ścian jest także szczelność – dzięki nim, wody gruntowe nie przenikają do fundamentu budynku co uniemożliwia jego podmywanie. Ściany szczelinowe to również stabilizacja wykopów budowlanych.
Warto tutaj zaznaczyć, że sam proces montażu ścian szczelinowych nie wiąże się dla mieszkańców konkretnego terenu z dyskomfortem. Ich montowanie nie powoduje wstrząsów ani hałasu. Prace związane z budowaniem fundamentów za pomocą ścian szczelinowych należy powierzyć specjalistycznej firmie.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?