W przypadku budownictwa, naprawdę bardzo ważne jest to, aby korzystać z doskonałej jakości materiałów budowlańców, jak również żeby wszystkie prace wykonane zostały przez doświadczonych profesjonalistów, którzy będą wiedzieć jak używać tych materiałów. Odpowiednia i rzetelna izolacja dachu, to naprawdę bardzo ważna kwestia, od której zależy zarówno trwałość konstrukcji, jak również przede wszystkim zdrowie obraz bezpieczeństwo mieszkańców. Na rynku jest skuteczna i niezwykle efektywna forma zabezpieczenia dachu, nawet wówczas jeżeli wykorzystane są słabej jakości materiały izolacyjne, czy ociepleniowe. Taką formą są folie paroizolacyjne, które dają nam bardzo duże szanse na to, aby zabezpieczyć dach przed grzybem, pleśnią, jak i wilgociom. Co zatem warto wiedzieć o tych foliach?
Folie paroprzepuszczalne – charakterystyka
Warto wiedzieć, że folie proprzepuszczalne nazywane są foliami pierwszego krycia. Nazwa ta wynika z tego, że folie te są okładane zaraz po ociepleniu poddasza. Folie proprzepuszczalne mają za zadanie ochronić dane pomieszczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami, jak również przed wilgocią, która zapewnia równoczesne odparowanie wody z ocieplenia. Folie proprzepuszczalne mogą być wykorzystywane jako tymczasowe pokrycie dachu, ale tą funkcję mogą spełniać maksymalnie cztery miesiące. Ich najważniejszym zadaniem jest odprowadzenie wilgoci z poddasza.
Jak wybrać folię paroprzepuszczalną?
Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać jak najlepsze folie proprzepuszczalne, to przede wszystkim koniecznie musimy zwrócić uwagę na współczynnik paroprzepuszczalności Sd, jak również na współczynnik wytrzymałości na uszkodzenia. Jeżeli chcemy wykorzystać tą folię, jako tymczasowe przykrycie dachu, to jej wytrzymałość powinna wynosić więcej niż 300 N, dla odcinka, którego szerokość wynosi 5 centymetrów. Koniecznie musimy również wziąć pod uwagę jaka jest struktura folii. Najlepiej jeżeli będzie perforowana i będzie miała mała, lejowate otwory.
Jaką folię paroizolacyjną najlepiej zastosować w domu?
W wypadku pomieszczeń mieszkalnych, najlepszym rozwiązaniem będzie jeżeli wykorzystamy aktywną paroizolację, która będzie w stanie zapewnić nam odpowiedni poziom pary wodnej w przyrodzie, gdyż jej działanie jest dwustronne. Z jednej strony blokowany jest dopływ pary wodnej z domu do konstrukcji dachu, a z drugiej strony zapewnia nam odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. Trzeba również pamiętać o tym, że aktywna paroizolacja dachu powinna być stosowana wówczas, gdy pod pokryciem dachu wykorzystana została membrana wysoko przepuszczalna.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?