Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak zbudować nowoczesny regał ze sklejki?

sklejka

Regał jest niezbędnym meblem w każdym domu. Może służyć jako półka na książki, na rośliny, na pamiątki, w zasadzie na regale możemy umieścić wszystko. Regały mogą mieć rozmaite kształty i wielkości. Prosty regał, na którym rozsądnie rozmieścimy nasze rośliny i inne przedmioty będzie nie tylko funkcjonalnym meblem, ale i ozdobą. Szczególnie, jeśli zaprojektujemy go sami, w zgodzie z własnymi upodobaniami. 

Na wstępie musimy rozrysować dokładny projekt naszego regału. Ważne, aby na kartce narysować jak regał ma wyglądać oraz podać jego dokładne wymiary. To ułatwi nam późniejszą pracę. Istotne, aby ustalić jaki sposób łączenia wybierzemy: czy będą to gwoździe, wkręty, zawiasy? To, jaki rodzaj łączenia wybierzemy będzie w dużej mierze zależało od materiału, z którego chcemy wykonać meble. 

Jaki materiał wybrać? 

Najlepszym materiałem do samodzielnego robienia mebli jest sklejka. Szczególnie, jeśli jesteśmy początkujący. Sklejka jest materiałem drewnopodobnym, wykonanym z ułożonych w stos arkuszy forniru. Odpowiednie ułożenie kolejnych warstw sprawia, że sklejka jest materiałem solidnym i wytrzymałym. Nie będziemy musieli się martwić, że nasz regał zawali się pod ciężarem książek. Sklejka jest też stosunkowo tania i elastyczna. To czyni ją odpowiednim materiałem do domowych projektów. Sklejka jest materiałem łatwo dostępne w dziale sklejka na ARTEKON.PL

Jeśli mamy już odpowiedni projekt i wiemy ile materiału potrzebujemy, to możemy wejść na stronę danego sklepu i zamówić sklejkę. Warto zamówić odrobinę więcej, na wszelki wypadek zmian albo niechcianych zniszczeń. Musimy się upewnić, że posiadamy odpowiednie narzędzia, typu piła, wkrętarka, młotek. 

Podczas robienia regału musimy ustalić, w jakim miejscu oraz w jakiej odległości od siebie będą poszczególne półki. Następnie na elementach konstrukcyjnych  (standardowy regał będzie miał dwie główne ściany konstrukcyjne) zaznaczamy przy pomocy miarki budowlanej i ołówka dokładne miejsca półek poprzecznych. Kolejnym krokiem będzie wywiercenie dziur w miejscach, w których półki poprzeczne będą łączyły się z pionowymi ściankami konstrukcyjnymi. Musimy pamiętać, że każda półka musi być przytwierdzone w dwóch miejscach, najlepiej po jednej i po drugiej stronie deski. Kolejnym krokiem będzie przytwierdzenie poszczególnych półek poprzecznych do ścianek pionowych. W celu zwiększenia stabilności konstrukcji warto umieścić dwie półki poprzeczne: jedną na samym dole, a drugą na samej górze regału. Elementy najlepiej łączyć za pomocą wkrętarki, ale sprawdzą się też zwykłe gwoździe.

To propozycja najbardziej klasycznego regału, najprostszego do zbudowania. Każdy kolejny mebel może być ciut bardziej skomplikowany i designerski.