Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak wybrać solidne panele podłogowe?

panele podłogowe

Wprawdzie drewniane podłogi są bezkonkurencyjne w kwestii ponadczasowego stylu, ale obecne na rynku od lat panele podłogowe, wciąż zyskują popularność i są całkiem solidną konkurencją dla swoich naturalnych odpowiedników. Wybierając panele do domu, warto jednak wiedzieć o nich nieco więcej niż to, że są tańsze od desek.

Z czego są wykonane panele podłogowe?

Panele na podłogę, są produktem składającym się z kilku warstw. To, co podziwiamy w formie wzoru imitującego najczęściej drewno, to ozdobny laminat, w tańszych wersjach papier, oraz zabezpieczająca go warstwa żywicy melaminowej, lub overlay.

Rdzeń paneli zwykle składa się z płyty wiórowej, lub paździerzowej, odpowiednio utwardzonej. Od spodu znajduje się warstwa laminatu mająca na celu podnieść trwałość produktu.

Czym kierować się wybierając panele do domu?

Zazwyczaj przy wyborze paneli do konkretnych pomieszczeń w domu, kierujemy się ich wyglądem – kolorem i wzorem. Czasem również ceną. Powinniśmy jednak brać pod uwagę inne czynniki – na przykład tak zwaną klasę ścieralności paneli.

Panele o podwyższonej odporności na ścieranie, jak nietrudno się domyślić, będą droższe, ale powinniśmy się zdecydować na nie w przypadku podłóg w pomieszczeniach, gdzie są bardziej narażone na zużycie – na przykład w korytarzu, czy kuchni.

Panele będą nam służyły dłużej, jeśli nawet  w przypadku produktu o wysokiej klasie ścieralności położymy na nie w najbardziej narażonych miejscach chodnik, czy przycięty według potrzeb kawałek wykładziny dywanowej.

Dotyczy to zwłaszcza powierzchni tuż za wejściem do domu, czy na przykład w okolicach biurka, a konkretnie pod krzesłem, jakiego przy biurku używamy.

Zawsze dobrze jest zainwestować w produkt wysokiej jakości, ponieważ same panele to nie jedyny wydatek, jaki nas czeka – dołączyć należy podkłady, listwy i oczywiście wykonanie. Nie warto narażać się na rychłą konieczność wymiany podłogi, co pewnie byłoby konieczne w przypadku paneli podłogowych słabej jakości.