Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak wybrać lodówkę?

lodówka

Lodówka jest jednym z podstawowych sprzętów AGD, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Pozornie jest to dość proste urządzenie, ale biorąc pod uwagę, jak wiele modeli oferują dzisiejsi producenci, wiele osób nie wie, jak wybrać lodówkę. Podchodząc do tego, warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, gdyż jest to inwestycja na długie lata.

  1. Jak dużą lodówkę wybrać?
  2. Lodówki wolnostojące, czy do zabudowy?
  3. Klasa energooszczędności lodówki
  4. Czy lodówka może zbyt głośno hałasować?
  5. Ile agregatów w lodówce potrzeba?

Jak widać, parametrów na które należy zwrócić uwagę, jest co najmniej kilka. Niektóre z nich wpływają bezpośrednio na walory estetyczne, podczas gdy inne na kwestie oszczędności, albo wygody użytkowania. Niewątpliwie warto przed zakupem wziąć pod uwagę je wszystkie. Jako że na rynku jest bardzo wielu producentów, to lodówki występują w różnych konfiguracjach, przez co każdy może wybrać model odpowiedni dla siebie.

Jak dużą lodówkę wybrać?

Każdy producent lodówek dokładnie podaje ich wymiar zarówno jeśli chodzi o szerokość i wysokość, jak i pojemność mierzoną w litrach. Warto przed zakupem dobrze przeanalizować, czego się potrzebuje, gdyż jest to jeden z kluczowych parametrów. Jednocześnie nie warto kupować największej lodówki, jak to możliwe, gdyż nie dość, że będzie ona na darmo zajmowała większą ilość miejsca, to jeszcze będzie generowała dużo większe koszty. Warto zaznaczyć, że roczne koszty energii pochłanianej przez lodówkę są na tyle spore, że chłodzenie pustych półek w skali roku może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych więcej, co jest kwotą wartą zaoszczędzenia.

W kontekście rozmiaru lodówki warto też od razu przeanalizować, jak dużej zamrażarki się potrzebuje. W każdym modelu mają one nieco inną wielkość, a także są inaczej rozlokowane. Mogą być umiejscowione na górze lub na dole, co jest dość istotne w kontekście codziennego użytkowania. Wybór odpowiedniego modelu jest w tym kontekście kwestią indywidualną i powinien zależeć od preferencji oraz tego, jak często sięga się do zamrażarki.

Lodówki wolnostojące, czy do zabudowy?

Ważnym aspektem tego, jak wybrać lodówkę, jest zdecydowanie, czy będzie to model do zabudowy, czy wersja wolnostojąca. Decyzja jest mocno skorelowana z planowanym wystrojem wnętrza. Jeśli meble kuchenne są dopiero na etapie projektowania, można sobie pozwolić na zakup lodówki do zabudowy, co dla wielu wygląda bardziej estetycznie niż wersje wolnostojące. Jeśli jednak meble kuchenne są już zrobione, a lodówkę się tylko wymienia na nową, lepiej wybrać wersję wolnostojącą, gdyż w przeciwnym razie może być problem z jej ponownym zabudowaniem przy zachowaniu odpowiedniej estetyki.

Klasa energooszczędności lodówki

Kolejną kwestią jest przeanalizowanie, jaką klasą energooszczędności charakteryzuje się dany model. Takie informacje zawsze podawane są przez producentów w specyfikacji technicznej lub w opisach produktów na stronach sklepów, takich jak https://www.euro.com.pl/lodowki.bhtml. Najwyższa klasa energooszczędności to A+++, podczas gdy najniższa to G. Chcąc zobrazować sobie, jak wiele można zaoszczędzić na energooszczędnej lodówce, warto wziąć pod uwagę, że podczas gdy model o klasie B zużyje prąd za 250 zł, wersja o podobnej mocy z klasą A+++ zadowoli się zużyciem prądu o wartości nieprzekraczającej kilkudziesięciu złotych. W perspektywie kilku lat oszczędności okazują się więc bardzo duże. Aktualnie większość modeli lodówek charakteryzuje się klasą na poziomie co najmniej A i taki pułap jest najbardziej polecany. Można dzięki temu znaleźć wersje w stosunkowo dobrej cenie, które jednocześnie będą energooszczędne.

Czy lodówka może zbyt głośno hałasować?

Lodówka posiada wbudowana agregat, który służy do obniżania temperatury. Jest to urządzenie elektryczne, którego działanie nie jest niezauważalne, gdyż emituje dźwięk. W przypadku bardzo starych lodówek jest to wręcz irytujący dźwięk dobiegający z kuchni i często słyszalny w całym domu. Aktualne modele na szczęście są już tak zaawansowane, że poziom głośności jest znikomy i raczej nie przeszkadza domownikom. Osoby, którym zależy na tym, by lodówka była bezszelestna, powinny jednak sprawdzić w specyfikacji technicznej ilość decybeli, którą emituje dany model. Warto zaznaczyć, że lodówka powinna brzmieć podobnie cały czas, więc jeśli po kilku miesiącach lub latach użytkowania nagle zaczęła hałasować, to znaczy, że agregat zaczyna być już mocno wyeksploatowany i zbliża się czas na wymianę sprzętu na nowy.

Ile agregatów potrzeba w lodówce?

Niektóre z lodówek wyposażone są w jeden agregat, który chłodzi zarówno zamrażarkę, jak i lodówkę. Niektóre z modeli wyposażone są jednak w dwa agregaty, które oddzielnie chłodzą komorę zamrażarki i lodówki. Takie wersje pozwalają na całkowite wyłączenie tego, co akurat nie jest potrzebne. Takie rozwiązanie jest dla wielu osób dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli często zostawia się mieszkanie i nie potrzeba zostawiać włączonej lodówki, a wystarczy jedynie zamrażarka. Więcej informacji o parametrach lodówek znajduje się na https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-lodowka-jak-wybrac.bhtml, gdzie można znaleźć także informacje o dodatkowych funkcjach.