Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Czym kierować się przy wyborze folii ogrodowej?

folie ogrodowe

Ze względu warunki klimatyczne w polscy ogrodnicy często uprawy prowadzą w szklarniach bądź w tunelach foliowych. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku warzyw ciepłolubnych. Jednak jeśli tunel ogrodniczy ma spełnić swoje zadanie bardzo ważny jest wybór odpowiedniej folii. Jej głównym celem jest ochrona roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępne są różne rodzaje folii ogrodowych. Warto zatem wiedzieć czy kierować się przy jej wyborze.

Parametry wyboru folii ogrodowej

Wybierając folię ogrodową uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Pierwszym z nich jest jej gramatura. Najniższa gramatura to 100 g/m2. Absolutnie nie powinni się kupować folii ogrodowej o mniejszej gramaturze. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór folii o gramaturze przynajmniej 150 g/m2. Taka folia będzie trwała i wytrzymana nawet kilka sezonów. Drugim ważnym parametrem jest grubość folii. Dobrze jeśli wynosi będzie ona 150 mikronów (1 mm = 1000 mikronów). Trzeci istotny parametr to trwałość. Dobre folie ogrodowe to takie, które są elastyczne oraz odporne są na uszkodzenia mechaniczne. Nie można zapomnieć także o wymiarze folii ogrodowej. Tu kierować trzeba się przede wszystkim wielkością planowanej uprawy. Na szczęściu na rynku dostępne są folie ogrodowe o różnych wymiarach.

Właściwości świetlne

Przy wyborze folii ogrodowej bardzo ważna jest także przepuszczalność światła. Ta wyrażana jest w procentach. Jak wiadomo ilość światła ma znaczący wpływ na kondycję roślin. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup folii ze współczynnikiem >90%. Rozproszenie światła ma szczególne znaczenie w okresie wiosny i lata. Ważne jest, aby zastosowana folia pozwalała na zniwelowanie zacieniowanych miejsc do minimum. Istotne jest także, aby światło docierało do najniższych części roślin.

Promieniowanie UV i wytrzymałość na rozdzieranie

Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze folii ogrodowych jest stopień stabilizacji przeciw promieniom UV. Folie ogrodowe posiadają różne oznaczenia w tym zakresie. Może być to oznaczenie UV5. Oznacza, że folia posiada stopień stabilizacji na 5 sezonów. Co ważne, 5 sezonów, a nie 5 lat. Na rynku dostępne są także folie w różnych odcieniach. Oznaczenie UV2 oznacza folię w kolorze niebieskim, UV3 w kolorze żółtym, UV4 w kolorze zielonym, a UV5 w kolorze różowym. Folia ogrodowa musi być odporna na rozdzieranie. Wartość ta najczęściej określana jest w newtonach (N). Im większa odporność tym oczywiście lepiej. Zwłaszcza w regionach, w których często dochodzi do wichur. Wszystkie te folie znajdziesz na https://obrzezeogrodowe.pl/folie.